In week 1 van 2009 zal er geen Oostrums weekblad verschijnen. Vier oud testamentarische taferelen worden uitgebeeld: 1) Aartsvader Abraham slachtoffert zijn zoon Isaac .Genesis :22,1-19. In de middeleeuwen werd deze voorstelling opgevat als de prefiguratie van de kruisiging van Jezus. Op de achterzijde een voorstelling uit het Nieuwe Testament: De Geboorte van Christus Mattheus 2: 1-12; Lucas 1-21. 2) Het slachten van het Paaslam, Exodus 12:11. 3) De Mannaregen in de woestijn. Exodus 16: 4-36 4) Abrahams ontmoeting met Melchisedech, Genesis 14: 18-24. Op de achterzijde: De Aanbidding door de Koningen Mattheus 2: 1-12 De voorstellingen in de retabelbakken zijn ontleend aan het idee van het systematisch tegenover elkaar stellen van het Oude en Nieuwe Verbond. In 1873 werd de kapel aan de noordzijde uitgebreid met een portaal. Onder architectuur van Johannes Jorna werd de kapel in 1888 geheel gerestaureerd en werd een kleine torenspits geplaatst. Onder rector Asselberghs werd in 1930 besloten dat de kerk uitgebreid diende te worden, echter zodanig dat de oude kapel kon blijven bestaan. In 1935 nadat de kapel door een zware storm op 16 februari veel schade had opgelopen werden de uitbreidingsplannen versneld. In 1936 werd een nieuw schip gebouwd dwars op de zuidwand naar een ontwerp van J. Coumans. Het oude schip veranderde in een voorportaal.Het koor van het oude kerkgebouw kreeg de functie van Mariakapel of Genadekapel.De neogotische expositietroon werd in 1937 vervangen door een geelkoperen baldakijn afkomstig uit het atelier van Brom uit Utrecht en kwam te staan op de plaats van het oude hoofdaltaar. De vier oud testamentarische taferelen werden in die periode verwijderd en werden bewaard op de zolder van de pastorie. Daar hebben ze tientallen jaren gelegen. Door het vertrek van pastoor Hoedemaeckers om gezondheidsredenen kwam de pastorie leeg te liggen. De grote zolder van de pastorie was een vergaarbak van allerlei spullen Bij het opruimen trof het kerkbestuur ook de eerder genoemde vier 19e - eeuwse retabelbakken aan, die ooit deel hebben uitgemaakt van het hoofdaltaar in de Mariakapel. Het kerkbestuur en Stichting Instandhouding Eigendommen van de Parochie O.L.Vrouw Geboorte namen contact op de Stichting Restauratie Atelier Limburg. De retabeien bleken dermate waardevol dat restauratie zinvol zou zijn. Het kostenplaatje was niet gering. Uiteindelijk kwam de financiering rond. Deels uit eigen middelen Stichting Vennekens en deels uit een schenking van de Rabobank via het Fonds Leefbaarheids Projecten van de dorpsraad Oostrum,deels uit een schenking van Oostrumse ondernemers en uit een bijdrage van het Wilhelmina Sangers Cultuurfonds. Op zondag 21 december, tijdens de H.Mis van 09.30 uurzullen de retabeien in de parochiekerk van Oostrum worden teruggeplaatst en geopend. Publicatie van de Stichting. Historische Kring Oostrum en Spraland. Jan Janssen secretaris. VflMbE REDflkTlE

Oostrum's Weekblad | 2008 | | pagina 3