INV Geijsteren-Venray organiseert gezinswandeling in de Heidse Peel Let op: De dorpsraad zoekt een mooie grote kerstboom voor op het dorpsplein. Bent u in het bezit van een mooie boom (spar), en wilt u deze boom schenken neem dan zo spoedig mogelijk contact op met de dorpsraad. Dit kan via Marian Fleuren 510713 of via Leo Lenssen 580558, en natuurlijk via de mail, mcfleuren@home.nl De dorpsraad Oostrum Op zondag 16 november organiseert IVN Geijsteren-Venray spannende wandelingen in de Heidse peel. Er is extra aandacht voor ouders met kinderen en grootouders met kleinkinderen. Op de grens van Brabant en Limburg, liggen nog enkele peelrestanten waaronder: De Bult en de Heidse peel. Dit zijn overblijfselen van het, veel grotere hoogveengebied, dat grotendeels is afgegraven voor de turfwinning of voor de ontginningen voor de landbouw. In een paar stukken komen bijzonder mooie complexen oude veenputten voor, waarin nog levend hoogveen aanwezig is, met zijn daarbij behorende planten als lavendelheide, wollegras en veenpluis. Deze mooie peelstukjes worden beheerd door Staats Bosbeheer. De Heidse Peel, ligt aan de westkant van het dorp Ysselsteyn, en werd in 1964 /65 grotendeels ontgonnen. Alleen enkele natte stukjes waren voor de landbouw niet interessant en die liggen nu, als kleine peelreservaatjes, te midden van de akkers. De wandelingen zullen onder ander gaan, rond het peelven, met bijzondere begroeiing van vele soorten mossen waaronder het veenmos. Ook gagel, zonnedauw en wolfsklauw komen hier voor, hoewel we die in deze tijd van het jaar wel niet meer zullen vinden. We lopen langs windsingels, met een variatie aan bomen en struiken met hun ondergroei, waarin allerlei dieren hun toevlucht kunnen vinden. Sporen van nesten en bewoning van deze houtwallen zijn zeker talrijk. Verder gaan we door bos, langs ontgonnen akkers, en het peel- en defensiekanaal, dat handmatig gegraven is, en een stukje hei, waaruit valt op te maken dat het hier, voor de peelontginning, veen- en heidegebied was. De bunkers aan het defensiekanaal zijn en worden, ingericht tot koele vleermuizenverblijven in de winter. Als het weer het toelaat, gaan we ook door een stukje "echte peel". Hier kregen de bewoners van het dorp Heide, ieder eens stukje peel toegewezen, om zich van turf te voorzien. De overblijfselen hiervan: petgaten en boerenkuilen, zijn hier nog te zien. Ook de oude Peelbaan, waarlangs de turf werd afgevoerd, is nog duidelijk in het landschap te vinden. Natuurlijk is het er erg nat, en laarzen of stevige schoenen zijn zeker nodig, om door te komen. Er zijn meerdere wandelingen: voor de kinderen is er een ontdektocht. Voor mensen die wat meer van de Peel willen zien is er een langere wandeling. Voor de liefhebbers van Struinen is er een tocht dwars door het gebied. Alle drie de wandelingen starten om 10.00 uur Hoe komt U op de Heidsepeelweg? Vanuit Venray, via de Deurneseweg gaat U bij de rotonde linksaf. U rijdt dan over de Jan Poelsweg. De eerste zijweg rechts, voor "Herberg de Peel", is de Heidsepeelweg. Ongeveer een km. verder, bij het peelven, vindt u het startpunt. Deze wandeling en zijn niet geschikt om te lopen met een kinderwagens.

Oostrum's Weekblad | 2008 | | pagina 19