Waarom is een dergelijk initiatief nodig? In de meeste gevallen van een plotse hartstilstand is het normale hartritme zeer ernstig verstoord. Het slachtoffer is bewusteloos en zal overlijden als niets gedaan wordt. Als binnen zes minuten na een hartstilstand direct wordt gereanimeerd en ook zo vroeg mogelijk wordt gedefibrilleerd (toedienen electroschok) is de overlevingskans groot: 50-70%. Na zes minuten blijven reanimatie en defibrillatie natuurlijk nodig, maar de overlevingskansen nemen met iedere minuut sterk af met minder dan 10% overleving na 12 minuten. Om de overlevingskansen van het slachtoffer te verhogen zijn meerdere achtereenvolgende stappen nodig. 1) snelle inschakeling van het alarmnummer 112 om een ambulance te roepen. 2) Directe basale reanimatie door mensen uit de buurt. 3) Een electroschok of 'defibrillatie' om de ritmestoornis op te heffen. 4) Voortzetting van de reanimatie door de ambulancezorgverleners. De ambulancediensten hebben een dergelijke defibrillator, maar kunnen in de praktijk, o.a. door het steeds drukker wordende verkeer, meestal niet sneller dan 8-10 minuten na de melding ter plaatse zijn. Er gaat dus veel kostbare tijd verloren. Recent is derhalve de stichting 'Hard voor Hart' opgericht waarbij ook de gemeente Venray, het Rode Kruis, de seniorenraad en de Venrayse EHBO vereniging zijn zeer nauw betrokken zijn. De bedoeling is verspreid over Venray en de directe omgeving van Venray cirkels te creëren met daarin vrijwilligers met een BLS diploma en/of een AED-diploma. Mocht iemand in dezelfde cirkel slachtoffer worden van een acute hartstilstand dan zullen de hulpverleners die in dezelfde cirkel wonen of werken een teksbericht gaan krijgen. Om een dergelijk plan voor Venray gerealiseerd te krijgen zal allereerst een inventarisatie nodig zijn van vrijwilligers die mee willen doen. Deelnemers dienen een reanimatiediploma (bijvoorbeeld van de Nederlandse Reanimatie Raad of de Nederlandse Hartstichting) en/of een AED-diploma te hebben. Daarnaast zouden we graag willen weten wie reeds een AED heeft en zijn/haar AED zou willen laten participeren in het project. Dit betekent dat de AED vóór de voordeur in plaats van erachter geplaatst gaat worden. Het wordt de bedoeling dat de stichting dan ook het onderhoud voor haar rekening gaat nemen. Wij hopen dus op uw steun. Indien u zich opgeeft, zal een eerste inventarisatie gedaan kunnen worden in hoeverre we reeds cirkels in Venray zouden kunnen indelen. In tweede instantie zullen de cirkels in Venray en omgeving 'opgevuld' dienen te worden door het geven van cursussen. Belangrijk om te weten is dat deze eerste inventarisatie ook een zogenaamde filterfunctie heeft. Het is de bedoeling alleen rekening te houden met volwaardige reanimatiediploma's en AED's. Verder is er thans nog geen zicht over hoe cirkels ingevuld kunnen worden. Een aanmelding betekent dus nog geen definitieve indeling in het project maar opname in een bestand waarvanuit de definitieve deelnemers gehaald zullen worden.

Oostrum's Weekblad | 2008 | | pagina 7