Aan alle inwoners van Oostrum Oproep Vrijwilligers voor Burgerhulpverlening Acute Hartstilstand Stichting Dorpsraad Oostrum Hoefslag 3 5807 BT OOSTRUM tel. (0478-510713) internet: www.dorpgmHfflrav.nl Zoals u waarschijnlijk heeft vernomen was er in het kader van besteding van gelden uit het leefbaarheidfonds een initiatief om in Oostrum enkele defibrillatoren te plaatsen. In de periode van voorbereiding van het initiatief werd bekend dat er ook gemeentelijk een initiatief was om voor de gehele gemeente een netwerk van defibrillatoren op te zetten door de Juniorkamer in samenwerking met Ambulancedienst. De dorpsraad heeft toen besloten om niet zelf de defibrillators aan te schaffen maar e.e.a over te laten aan de initiatiefnemers van de Juniorkamer en Ambulancedienst. In het Dorpsradenoverleg van juli 2008 heeft de Juniorkamer de dorpsraden verzocht ruchtbaarheid te geven aan het project en mensen te informeren over dit initiatief. Er is behoefte aan een groot aantal vrijwilligers dat het project moeten gaan dragen. Onderstaande tekst van de Juniorkamer informeert u over het ingezette traject wat door de Dorpsraden van harte wordt aanbevolen. Het zou mooi zijn als u geïnspireerd wordt door dit initiatief en zich als vrijwilliger gaat opgeven, zodat ook Oostrum met voldoende vrijwilligers wordt opgenomen in het netwerk van defibrillatoren. Dorpsraad Oostrum Mogelijk heeft u recent in de lokale media gelezen over het AED project van de Juniorkamer Venray en de Regionale Ambulance Voorziening Noord-Limburg. Het wordt de bedoeling dat verspreid over de regio Venray, dus ook in de zogenaamde kerkdorpen, AED's (Automatische Externe Defibrillatoren) geplaatst gaan worden. Met deze AED's zal in het geval van een acute hartstilstand geprobeerd worden door middel van een elektrische schok het leven van het slachtoffer te redden. Deze AED's zullen echter moeten worden gekoppeld aan een netwerk van vrijwillige burgerhulpverleners die in een dergelijke noodsituatie bereid zijn het slachtoffer te helpen. Hoe moet dit in de praktijk uit gaan zien? Via een computersysteem stuurt de ambulancedienst na een 112 melding niet alleen een ambulance naar de patiënt maar ook twee soorten sms'jes naar een groep van vrijwilligers die in de buurt woonachtig of werkzaam is. Eén groep vrijwilligers krijgt een tekstbericht om direct naar de patiënt te gaan en te beginnen met de basale reanimatie (BLS, 'basic life support'). De andere groep krijgt bericht om de nabije AED op te halen. Vanwege het feit dat een vrijwilliger verhinderd kan zijn, zullen uit beide hulpgroepen meerdere mensen tegelijkertijd een teksbericht ontvangen.

Oostrum's Weekblad | 2008 | | pagina 5