Aan alle Oostrumse kerkbezoekers. Dia-lezing inheemse bomen. Op maandag 5 mei 2008 is er lezing over Inheemse bomem, georganiseerd door IVN Geysteren-Venray. Naar aanleiding van de opmerking van vele kerkbezoekers, dat het dikwijls koud is in onze kerk kan ik het volgende mededelen. De verwarmingsinstallatie in onze kerk wordt jaarlijks onderhouden, en zal dus niet wezenlijk minder effectief zijn dan enkele jaren geleden. Er zijn wel enkele andere punten aan te wijzen waarom de temperatuur als niet aangenaam wordt ervaren. Bij een vorstperiode is de luchtvochtigheid laag. Die droge lucht warmt veel gemakkelijker op dan kille vochtige lucht met een temperatuur van net boven het vriespunt. De laatste jaren is er amper winterweer geweest, met als gevolg dat de lucht moeilijker op te warmen is. Omdat de kerk een vrij hoog plafond heeft trekt de warmte snel naar boven. Bovenin de kerk is vlak na een H. Mis een temperatuur van 31 graden gemeten. Het kerkbestuur probeert een oplossing voor het probleem te vinden. Het probleem zit niet zozeer in de capaciteit van de verwarming, maar veel meer in ongunstige stromingen, waardoor er tocht ontstaat. U kunt er van overtuigd zijn dat het ongemak niet voortvloeit uit een verandering uit zuinigheidsoverwegingen van het stookgedrag, maar dat het vermoedelijk ligt aan het vochtige winterweer. Langer stoken zorgt slechts voor een zeer kleine temperatuursverhoging en zorgt dan ook voor meer tocht door het grote temperatuursverschil boven en onder in de kerk. Niettemin zullen we met dhr. Engels in de volgende winter ook deze optie nog eens uit proberen. J van Brunschot In deze dialezing laat Henny Ketelaar, verbonden aan Bronnen bomen( kenniscentrum voor de verspreiding van oorspronkelijke inheemse houtige gewassen), de geschiedenis zien van oorspronkelijke inheemse bomen en struiken: biodiversiteit, bedreigingen, activiteiten rond behoud van soorten door middel van onderzoek, oogst, teelt en aanplant in het landschap. Hij zal in kort vertellen over het belang van toepassing van oorspronkelijk inheems plantmateriaal. Bronnen Bomen heeft tot dusver veel energie gestoken in het geven van voorlichting en advies over bescherming, herintroductie en toepassingsmogelijkheden van oorspronkelijk inheems plantmateriaal. Want ondanks geformuleerd overheidsbeleid en publicaties bestaat nog steeds veel onbekendheid met de problematiek van inheemse, houtige gewassen. Hoewel de afgelopen jaren veel kennis uit onderzoek is verkregen, blijkt deze nauwelijks of niet door te stromen naar het publiek dat in principe geïnteresseerd is. Ook wordt op bestaande opleidingen vrijwel geen aandacht besteed aan de toepassingen van oorspronkelijk inheemse, houtige gewassen en de waarde hiervan. Verder moet worden geconstateerd dat binnen professionele organisaties veel "groenkennis"is verdwenen en uit contacten met initiatiefnemers voor grootschalige natuurontwikkelingsprojecten blijkt een grote behoefte aan informatie over de toepassingsmogelijkheden van autochtoon plantmateriaal.. Inheemse bomen en struiken hebben een eeuwenoud verleden, ze verdienen een verre toekomst. Hoe we hun die toekomst kunnen bieden hoort U tijdens deze dia-lezing. De lezing vindt plaats in, let op, zaal Martens in Leunen en begint om 20.00 uur. 03

Oostrum's Weekblad | 2008 | | pagina 3