EXCURSIE NAAR DE SCHADIJKSE BOSSEN door: S.V.N. geijsteren- venray Oma: %sbloe Datum Zondag 9 september 2007 Aanvang 10.00 uur Start excursie Parkeerplaats Gusseveld (zie routebeschrijving beneden) Excursieleider Boswachter Liebrand De Schadijkse bossen hebben een oppervlakte van 525 ha en liggen in de gemeente Horst aan de Maas. In vroeger tijden waren er op de plaats van de Schadijkse bossen uitgestrekte heideveiden.Door de eeuwen heen staken boeren hier plaggen voor de bereiding van mest. De akkers hoogden zich door de bemesting op. Als gevolg van overbegrazing met schapen en het te intensief afplaggen van de heide, ontstonden er in de loop van de tijd steeds meer open plekken die weer zandverstuivingen tot gevolg hadden. Vandaar het heuvelachtige karakter in een groot gedeelte van het bos. Aan het eind van de 19e eeuw ging men de zandverstuivingen te lijf door grote delen te bebossen met grove dennen. Het grootste gedeelte van de Schadijkse bossen bestaat dan ook (zoals de naam reeds zegt) uit bosgebied. Open heideterrein is hier vrij zeldzaam, maar hoort er oorspronkelijk we! in thuis. Daarom heeft Staatsbosbeheer er voor gekozen om in een gedeelte van het bosgebied opnieuw stuifduinlandschap met heideterrein te maken. Op deze manier wordt het historisch landschap weer zichtbaar, maar er ontstaat tevens een vee! gevarieerdere natuur. Toekomstbeeld Als het geluid van de motorzagen is verstomd zal er een kaal gebied zijn ontstaan. De stobben van de verwijderde bomen zuilen nog overal zichtbaar zijn De dunne boompjes en struiken die zijn overgebleven zullen zoveel mogelijk met de hand verwijderd worden. Van nature zal op deze open plekken direct heide gaan groeien. Als Staatsbosbeheer verder niets zou ondernemen zouden deze open gekapte plekken binnen de kortste keren weer vol geraken met bos.En dat is nou juist wat we niet willen dat er gebeurt. Het gaat erom het open natuurterrein in stand te houden, hiervoor is dus beheer noodzakelijk. Staatsbosbeheer heeft er voor gekozen het terrein in te rasteren en te laten begrazen met schapen en enkele Nederlandse landgeiten. Hierdoor zal nagenoeg de hele open gekapte oppervlakte begroeid raken met heide, met hier en daar kleine bomen en struiken. Er zullen zich in dit open natuurterrein vogelsoorten vestigen als nachtzwaluw, boomleeuwerik, roodborsttapuit, boompieper en geelgors.Voor insecten als zandloopkevers, dagvlinders en sprinkhanen zal er eveneens een aantekkelijk leefgebied ontstaan door meer zonlicht, meer bloemen open plekken en zand. Route naar parkeerplaats Gusseveld: Rijdend over Meterikseweg en de Schadijkerweg in de richting van Meterik, slaat u rechtsaf vlak voor de molen van Meterik u rijdt nu op de Doctor Droesenweg, vervolgens neemt u de tweede weg rechts de Gusseweg. Een eindje verder komt u vanzelf bij de parkeerplaats Gusseveld Ze wil jou en die schoolfrik een beetje verwennen. 1 •••.•M.MA'.V.W.'.M V.V AM» »»MA* *,rtYWrtV.V»«>ViW«-.V

Oostrum's Weekblad | 2007 | | pagina 17