Viering 200 jaar Congregatie Broeders van Liefde. In 2007 viert de Congregatie van de Broeders van Liefde zijn 200-jarig bestaan in alle 25 landen waar ze gevestigd is, óók in Nederland. De Broeders van Liefde zijn op 28 december 1807 in Gent (België) gesticht. In die tweehonderd jaar hebben de broeders hun stempel gedrukt op het onderwijs en de zorg voor psychiatrisch patiënten en verstandelijk gehandicapten. De activiteiten: Rond het 200-jarig bestaan worden in Nederland diverse activiteiten georganiseerd. De Nederlandse broeders worden bij de organisatie van deze activiteiten geholpen door de leden van de Stichting Vrienden van de Broeders van Liefde waarin zitting hebben: de heren Peter van de Baar, Paul van der Grinten, Tiny van Eerd, Teun Abbenhuis, Ad Maas en Jan Platzbeecker. - In opdracht van de broeders heeft de bekende Eindhovense beeldhouwer Henk Oddens een beeld van de Stichter, Kanunnik Petrus Jozef Triest, gemaakt. Dit beeld is inmiddels geplaatst in de tuin van het landgoed Eikenburg. De officiële onthulling is op 29 september 2007. - De broeders vragen geen cadeau voor zichzelf bij dit jubileum maar een gift voor hun eigen projecten in Indonesië. - De fondsenwerving is in december 2006 van start gegaan. - Er wordt een boek uitgegeven: Eikenburg - 200 jaar Broeders van Liefde (werktitel). Het jubileum indachtig wordt de aandacht in het boek vooral gericht op de Broeders van Liefde in Nederland. Startpunt van het boek is het landgoed Eikenburg in Eindhoven. - De inschrijving voor het boek is gestart: tot 1-7-2007 kan met korting ingetekend worden. - Vanaf 8 september 2007 wordt in Museum Kempenland in Eindhoven een tentoonstelling gehouden over de Broeders van Liefde en hun werkzaamheden in Nederland. - Op 18 oktober wordt er een reünie georganiseerd voor oud-broeders. De Congregatie Kanunnik Petrus Jozef Triest stichtte in 1807 in Gent de Congregatie van de Broeders van Liefde. Zijn missie richtte zich op mensen die in hun bestaan met beperkingen te maken hebben, zoals psychiatrisch patiënten, verstandelijk gehandicapten, verslaafden en doven. Daarnaast legde hij een zwaar accent op onderwijs. De eerste broeders kwamen in 1894 naar Nederland. Met een school en een internaat vestigden zij zich op het landgoed Eikenburg in Eindhoven. Daar is nog steeds de hoofdvestiging van Nederland. In Nederland begonnen de broeders met een psychiatrische inrichting in Venray, even later gevolgd door een in Noordwijkerhout. Bovendien begonnen ze met scholen voor lager en middelbaar algemeen onderwijs, met lagere technische scholen en b.l.o.-scholen op diverse plaatsen in Nederland, o.a. Nijmegen, Etten-Leur, Roermond, Tilburg, Kaatsheuvel en Den Haag. Ook waren er internaten bii enkele van deze scholen. In Eindhoven namen ze ook nog de zorg op zich van verstandelijk gehandicapten in Eckartdal. Alle instellingen zijn nu verzelfstandigd. Vanuit Nederland gingen in 1929 vijf Nederlandse broeders naar het toenmalige Nederlandsch- Oost-lndië om het onderwijs op het eiland Java te ondersteunen. Deze projecten bestaan nog steeds en worden financieel gesteund door de congregatie. Meer informatie: Broeders van Liefde, Aalsterweg 289, 5644 RE Eindhoven. Tel. 040-2141600 www.broedersvanliefde.com email: secretariaat@broedersvanliefde.com

Oostrum's Weekblad | 2007 | | pagina 26