KBO - OOSTRUM KATHOLIEKE BOND VOOR OUDEREN Tot besluit: Secretariaat: L. Tromp-Brand, Stationsweg 211a, 5807 AB, Oostrum. Tel. 0478-589033 E-mail: l.tromp-brand@home.nl Eenzaamheid ert sociaal isolement Op dinsdag 10 april heeft de ouderenconsulente Ans Gommans een informatie- en discussie middag verzorgd in Oostrum samen met de afdelingen Oirlo en Castenray. Aan de orde waren eenzaamheid en sociaal isolement. Eenzaamheid is een subjectief begrip; een niet te meten begrip. Een persoon kan omringd zijn door mensen, actief zijn en toch eenzaam zijn. Het is een toestand waarin je ongewild terechtkomt en als een soort kwelling wordt ervaren. In tegenstelling met deze problematiek is een sociaal isolement wel te meten en kan met cijfers worden gestaafd. In 2006 verkeerde 14% van de 65+-ers in een sociaal isolement. De prognose voor 2025 is 20%. In Limburg is het percentage van de 55+ers 24% in 2025 loopt dit naar verwachting op naar 45% Tegenover 2 personen van de beroepsbevolking staat 1 gepensioneerde. Wij spreken van een zgn.dubbele vergrijzing; meer 65+ers en tevens neemt 80+ toe. Eenzaamheid (subjectief) is gemis of gebrek aan kwaliteit van contacten. 32% van 55+ is matig tot sterk eenzaam. In 2000 waren dit 1,2 miljoen en de prognose in 2010 1,5 miljoen mensen. Sociaal isolement (objectief) is een duurzaam gebrek aan relaties. (12% van 65+) Zowel maatschappelijke als individuele oorzaken liggen hieraan ten grondslag. O.a. gezondheid, leeftijd, sociale vaardigheden, verliezen van een partner, armoede, onveiligheid van de woonsituatie, verhuizing etc. Een voorbeeld is b.v. ook de mantelzorgers. Die kunnen in een isolement raken door de 24-uurszorg voor een hulpbehoevende. Het is belangrijk dat een ander persoon zo nu en dan eens de zorg overneemt voor een dag of enkele uren, zodat de mantelzorger enigszins zijn of haar sociale contacten kan onderhouden of maatregelen te treffen waardoor de patiënt enige tijd alleen kan blijven en zoveel mogelijk dingen te laten doen die hij of zij nog wel kan. Heel belangrijk! Wat kan ik of de vereniging betekenen? Bezoek bij eenzame mensen en hen te proberen hen in contact te brengen met mensen uit hun omgeving .Gewone, natuurlijke contacten. Bereikbaar zijn en openstaan voor behoeftes van ouderen. De afdeling kan zelf activiteiten ter hand gaan nemen b.v.: boodschappendienst, vervoersdienst, klussendienst enz.enz. de mogelijkheden zijn legio. Er zijn geen standaardoplossingen, ledereen probeert er op zijn eigen manier uit te komen. Sommigen zoeken afzondering op, anderen zoeken contact. Sommigen pakken het probleem aan, anderen dekken het toe.

Oostrum's Weekblad | 2007 | | pagina 11