Laat kindsoldaten weer kind zijn Bij AMNESTY Red Hand Day Egg International Atjeh is een provincie in het noorden van het eiland Sumatra, Indonesië. Tot augustus vorig jaar werd in dit gebied gewapend gevochten voor onafhankelijkheid. In dit conflict tussen de indonesische overheid en de gewapende Vrij Atjeh Beweging (Gerakan Aceh Merdeka, GAM), vielen de meeste slachtoffers onder de gewone burgers. Kunnen jullie je nog de Tsunami herinneren? Voor de bevolking had deze natuurramp vreselijke gevolgen. Maar de wederopbouw die sindsdien aan de gang is, opende ook de deur naar vrede. Vorig jaar werd dus ook een vredesakkoord getekend. Wat natuurlijk een fantastisch begin is. Tijdens de oorlog werden ook kindsoldaten gebruikt. Deze jongens en meisjes van soms maar viertien jaar of jonger, moesten niet alleen als soldaat meevechten. Kindsoldaten moeten bijvoorbeeld geheime boodschappen over brengen, wapens dragen of stelen en scholen in brand steken. In het vredesakkoord dat vorig jaar is getekend staan veel goede dingen maar er wordt met geen woord over de kindsoldaten gesproken. De Indonesische overheid ontkent zelfs dat er minderjarigen betrokken waren bij dit conflict. Terwijl er genoeg bewijs is dat jongeren zijn opgepakt en tijdens hoorzittingen mishandeld. Na het vredesakkoord heeft de overheid aan veel gevangenen, waaronder 30 GAM-kinderen, amnestie verleend: ze zijn dus weer vrij. Ook hebben deze ex-gevangenen allemaal een pakketje ontvangen om het makkelijker voor ze te maken om naar de maatschappij terug te keren. Hierin zaten burgerkleren (i.p.v. uniformen), eten en zeep. Maar is dat alles wat nodig is? Denk aan de 30 kinderen: veel van die kinderen zullen te maken hebben gehad met dood en angst. Kan jij je voorstellen hoe moeilijk het moet zijn om dan terug naar het normale leven op school te gaan? Het is dus noodzakelijk dat er ook een vorm van psychische hulp komt. Deze kinderen moeten eerst hun trauma's verwerken voordat ze weer een 'gewoon' leven kunnen leiden. Daarom is het belangrijk dat de overheid niet alleen alle kinderen opspoort die betrokken zijn geweest bij deze oorlog maar ze ook steun geeft in de vorm van een thuis en een opleiding. Laat iedereen de petitie tekenen en stuur ze allemaal door naar H.E. Dr. H. Susilo Bambang Yudhoyono President Republic of Indonesia c/o Department of Foreign Affairs Jalan Taman Pejambon No 6, Jakarta. Indonesia 10110 Fax +6221-3855481 en een kopie te sturen naar de Ambassade van de Republiek Indonesia Tobias Asserlaan 8 2517 KC Den Haag De brief/petitie moet wel in het Engels naar Indonesië gestuurd worden. Kijk op www.redhanddav.org, deze website is opgezet om te laten zien dat over de hele wereld kinderen, jongeren, volwassenen, groepen, scholen, organisaties en bewegingen zich inzetten om het gebruik van kindsoldaten te stoppen. Het idee erachter is simpel: verzin een actie waarbij de rode hand (het symbool van de campagne) gebruikt wordt. Maak daar een foto van en zet ze op de website. Als je zelf ook een website hebt gemaakt, voeg je je eigen link toe. LET OP: redhanddav.org is in het engels, spaans, frans en duits. -17- Support our fight for human rights

Oostrum's Weekblad | 2006 | | pagina 17