t FreulekesMuus Museum DE KATHEDRAAL VAN DE PEEL Museum't Freulekeshuus, Venray 20 januari t/m 21 mei 2006 Aanleiding voor deze tentoonstelling is het boek dat op 4 november 2005 verschenen is over de Sint Petrus' Bandenkerk te Venray. Het is een prachtig platenboek in groot formaat over de schatten die zich in de deze Grote Kerk bevinden. De unieke collectie Middeleeuwse beelden die zich in de kerk bevinden zijn de aanleiding geweest voor de uitgave van dit boek. Uniek omdat geen andere kerk in Nederland een dergelijke collectie bezit. Zelfs binnen Europa is deze verzameling uitzonderlijk te noemen. Het merendeel van de maar liefst vijftig bewaarde beelden stamt uit de vijftiende en zestiende eeuw en is van hoge kwaliteit. Op de tentoonstelling is een selectie gemaakt van de mooiste foto's uit het boek. Ook zullen enkele schilderijen, beelden en liturgische voorwerpen uit de collectie van de kerk op deze tentoonstelling te zien zijn. Museum 't Freulekeshuus heeft een deelverzameling van de Grote Kerk in langdurige bruikleen. Die zullen voor deze gelegenheid in een nieuw licht worden getoond. Het grote paneel, voorstellende Christus als hovenier, dateert uit ca. 1500 en zal vanaf nu een prominente plaats gaan innemen in de vaste collectie van het museum. De Venrayse schilder Petran Vermeulen, die de prachtige grote kruiswegstaties voor de kerk maakte, schilderde, alvorens hij tot zijn definitieve kruisweg kwam een 14-tal studies. Deze mini-kruisweg is nu ook te zien in het museum. De overige schatten van de kerk zijn uitgebreid vastgelegd in het boek. De schitterende preekstoel, nauwelijks beschadigd tevoorschijn gekomen uit de ruïne na de oorlog, de eikenhouten biechtstoelen, het kostbare gouden en zilveren vaatwerk en de zwaar geborduurde kazuifels. Het prachtige Marianum in het centrum van de kerk. Maar ook de mooiste lokaties in het monumentale, op een na hoogste kerkinterieur van Nederland, zijn in het licht van de erlangs strijkende zon sfeervol gefotografeerd. Bouwkundige details als maaswerken en kraagstenen zijn gedetailleerd opgenomen.Ook het Mariaretabel, dat zich nu in Tongeren bevindt en het Petrusretabel, opgesteld in het Suermondt-Ludwig-Museum in Aken, beiden oorspronkelijk afkomstig uit Venray zijn helaas niet meer in Venray, maar wel in het boek te zien. En ook van de totstandkoming van de foto's, zoals de halsbrekende toeren die de fotograaf, geassisteerd door leden van de stichting Behoud Restauratie Beeldenschat Sint Petrus'Bandenkerk Venray soms moest uithalen om zijn prenten te kunnen maken, is op de expositie te zien. Bent u nieuwsgierig geworden naar de tentoonstelling, de totstandkoming van het boek en de schatten van de Grote Kerk, dan bent u van harte welkom op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur in museum 't Freulekeshuus. Rondleiding op eerste zaterdagmiddag van de maand Tevens bieden wij u de gelegenheid op de 1ste zaterdag van de maanden februari - maart - april en mei onder leiding van Drs. Toon den Brok de Grote Kerk te bezoeken. Verzamelen om 14.30 in het museum van waaruit, na een korte inleiding, de rondleiding in de Grote Kerk volgt. Het museum ligt in de schaduw van de Grote Kerk Voor het onderwijs wordt een educatief project opgezet. Geschied- en Oudheidkundig Museum Venray

Oostrum's Weekblad | 2006 | | pagina 14