Vuurwerk, ben jij er kiaar voor? Rond de jaarwisseling van 2004 hebben ruim 5200 jongeren een straf gekregen van een Halt-bureau voor het illegaal in bezit hebben van vuurwerk of het te vroeg afsteken hiervan. Van de in totaal 5241 jongeren waren er 4768 jongeren tussen de 12 en 18 jaar, zij zijn naar Halt verwezen voor een Halt-afdoening. 473 jongeren waren onder de 12 jaar en kregen een Stop-Reactie. Nooit eerder werden er zoveel straffen gegeven omtrent vuurwerk. Dit hoge aantal is te verklaren door een betere samenwerking tussen Politie en de Halt-bureaus. De Politie is zich meer dan voorgaande jaren gaan richten op vuurwerkovertredingen. Halt is een bureau ter bestrijding van jeugdcriminaliteit. Bij Halt krijgen de jongeren een alternatieve straf, waardoor de jongeren een gerechtelijke veroordeling bespaard blijft. Een specifieke taak van het Halt-bureau ligt op het gebied van bestrijding van vuurwerkoverlast. Evenals voorgaande jaren zet Halt zich ook dit jaar weer op grote schaal in om jongeren te wijzen op de risico's van onverantwoord omgaan met vuurwerk. De werkzaamheden vallen uiteen in diverse voorlichtingsactiviteiten en de Halt-afdoeningen (straf). Omdat de eerste vuurwerkknallen vaak al begin december klinken, beginnen veel Halt-bureaus rond deze tijd al met het geven van voorlichtingen en het verspreiden van voorlichtingsmaterialen. Zo brengt Halt Venray een bezoek aan ruim 65 basisscholen in de regio om in groep 7 voorlichting te geven over vuurwerk. Dit jaar heeft het lesmateriaal als thema 'Vuurwerk, ben jij er klaar voor?'. Met de leerlingen wordt onder andere gesproken over strafbaar gedrag (zoals te vroeg afsteken, bezit van teveel of illegaal vuurwerk, en het veroorzaken van vernielingen en overlast), ongelukken door het stunten met vuurwerk en natuurlijk over Halt. Hieronder volgen enkele regels omtrent vuurwerk: - Pas als je 16 jaar bent mag je zelf vuurwerk kopen. - Kopen mag alleen op de laatste drie dagen van het jaar. (dus op donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 december 2005). - Vuurwerk mag je alleen kopen bij erkende winkels in Nederland. Al het vuurwerk datje ergens anders koopt (bijvoorbeeld België of Duitsland, of uit de kofferbak van je buurman) is illegaal. - Heb je illegaal vuurwerk bij je, dan ben je strafbaar. - Vuurwerk zonder gebruiksaanwijzing is verboden. - Vuurwerk afsteken mag vanaf 10 uur 's ochtends op 31 december tot 2 uur 's nachts op 1 januari. - Dingen vernielen met vuurwerk is natuurlijk ook verboden. Halt wil ook ouders graag wijzen op hun verantwoordelijkheid. Zie er als ouder op toe dat uw kind alleen legaal vuurwerk heeft en op een veilige manier hiermee omgaat. En als uw kind met een rugzak vol vuurwerk het dorp intrekt, stelt u zichzelf dan een aantal vragen! De medewerkers van het Halt-bureau wensen iedereen een gezellig, feestelijk, spetterend, maar vooral VEILIG 2006. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Halt-bureau Venray, Paterslaan 12, 5801 AS Venray, telefoon 0478-514127 18 mm

Oostrum's Weekblad | 2005 | | pagina 18