Hengelsportvereniging ('t Alvertje", Oostrum H.S.V. het Alvertje organiseert viscursus voor de jeugd. Vorig jaar heeft H.S.V. het Alvertje haar nieuwe jeugdvijver geopend. Na het eerste jaar kunnen we wel stellen, dat het een prachtig viswater is voor de jeugd in de regio. De vangsten zijn enorm goed. Uit tellingen blijkt zelfs dat er afgelopen jaar gemiddeld 10 vissen per uur werden gevangen. Bovendien blijkt uit enquêtes dat de jeugd van tegenwoordig het vissen echt "cool" vindt. Aangezien de jeugdcommissie van het Alvertje het zeer belangrijk vindt, dat kinderen verantwoord leren omgaan met de natuur en leren hoe ze de vis moeten behandelen, gaan wij ook dit jaar weer een jeugdviscursus organiseren. Deze cursus is helemaal gratis voor jeugdleden van de vereniging. De enige voorwaarde die we stellen is, dat de deelnemers minimaal in groep 6 van de basisschool moeten zitten. Kinderen die nog geen lid zijn kunnen natuurlijk nog lid worden om aan de cursus mee te kunnen doen. Een lidmaatschap kost, voor kinderen t/m 14 jaar, slechts 8,50 euro per jaar. De lidmaatschapskaarten zijn verkrijgbaar bij Faunaland van Grootel in Venray en bij van de Ligt Allicht in Wanssum. Bij deze vergunning krijgt men ook een infoboekje betreffende het jeugdwerk binnen de vereniging met een aanmeldingsformulier voor de cursus. De cursus bestaat uit 4 middagen en een korte cursusavond. Dag 1: Deze is gepland op woensdag 13 april in café-zaal Back in Time in Oostrum. De middag begint om 15.00 uur en duurt tot 17.30 uur en er komen 5 onderdelen aan bod. I. Behandeling van de gevangen vis. Hierbij leren de kinderen, hoe ze een gevangen vis moet behandelen om hem daarna weer rustig, zonder hem te beschadigen, terug te kunnen zetten. Heel belangrijk hierbij is, datje altijd goed de handen nat moet maken en een vis nooit in een handdoek vast mag pakken. 2. Aas en voer. Als je gaat vissen heb je aas en lokvoer nodig. Waarom heb je lokvoer nodig? Wat kun je daar zoal voor gebruiken? Hoe maak je het klaar en waar kun je het kopen? Zo zijn er nog veel meer vragen waarop we een antwoord proberen te geven. 3.Vissoorten. Bij dit onderdeel vertellen we iets over de verschillende soorten vissen. De meeste van de vissen die in onze vijver "het Wanssums Ven" voorkomen kunnen we op plaatjes laten zien. We gaan ze goed bekijken en proberen te achterhalen tot welke soort ze behoren. 4. Aan de waterkant. Als je gaat vissen ben je nooit alleen. Je bent aan de vijver op z'n minst samen met allerlei dieren en planten. Omdat je gast bent in de natuur, moet je je ook als zodanig gedragen en de rust van dieren en planten, en ook die van andere vissers, niet verstoren. Verder vertellen we ook iets over vergunningen die je nodig hebt om te mogen vissen en over wedstrijden die onze vereniging de komende tijd organiseert. 5. Hoe leeft een vis en hoe ziet hij eruit. Nadat we de buitenkant van de vis hebben bekeken, komt in dit onderdeel ook de binnenkant aan bod. We bekijken dit natuurlijk niet in een echte vis, maar op plaatjes in het cursusboek Ook wordt de voortplanting van de vis besproken. Zoals bij een cursus gebruikelijk is, krijgen de kinderen natuurlijk ook wat huiswerk mee. Dit bestaat uit een aantal stukken uit het cursusboek die doorgelezen moeten worden en een aantal opdrachten die uitgevoerd moeten worden.

Oostrum's Weekblad | 2005 | | pagina 14