Wat staat er in een DOP? Welke onderdelen komen zoal aan de orde? 2) Waarom een DorpsOntwikkelingsProgramma? Een DOP moet door de dorpsgemeenschap gedragen worden. Er moet hierbij zoveel mogelijk rekening gehouden worden met de verschillende belangen in het dorp. Hoe meer inwoners en organisaties de ideeën dragen die uit de dorpsvisie naar voor komen, hoe groter dat de kans is van slagen/realiseren van die ideeën. De resultaten uit een DOP moeten getoetst worden aan de plannen die met name de Gemeente Venray heeft. Het DOP van Oostrum is mede inbreng voor het middellange termijn beleid dat de gemeente dient te ontwikkelen en vast te stellen. Belangrijk is te vermelden waarom men een DOP op stelt. Wat is de beweegreden/achtergrond hiervoor? Wat zijn de uitkomsten/resultaten van de gesprekken die gevoerd zijn met de diverse groeperingen. Met name wat zijn de wensen en ideeën? Welke van die wensen en ideeën wil met het eerst gerealiseerd zien? Welke zaken kunnen nog wachten? Globale uitwerking van de wensen en ideeën. Waar moeten ze aan voldoen? Zijn er zaken die men als gemeenschap zelf kan realiseren en wat verwachten we van de gemeente of andere organisaties in deze? Een indicatie van de te nemen stappen in de tijd uitgezet. Wanner verwachten we dat iets gerealiseerd is? In een DOP gaat het dus niet alleen om een opsomming van wensen en ideeën. Ook worden organisatorisch zaken beschreven; wie doet wat en waanneer. Bij veel dorpsraden bestaan de werkzaamheden vooral uit regelen van allerlei activiteiten en het doorgeven van klachten, wensen/ideeën aan en het adviseren van de gemeente^ Als een dorpsraad meer invloed wil uitoefenen om haar wensen en ideeen te realiseren dan is het belangrijk dat hier een visie achter zit. Een dorpsvisie heeft meerdere doelen. Het schept voor de dorpsraad een basis(kader) voor het eigen functioneren Alle wensen en ideeën worden immers op een rijtje gezet; er wordt naar de toekomst gekeken. Het wordt daardoor duidelijk wat er leeft in het dorp. Hieraan zal een dorpsraad moeten werken Ook wordt duidelijker met welke zaken de dorpsraad zich dient bezig te houden en aan welke zaken zij dient te werken om de leefbaarheid te behouden en/of te versterken. Indien iedereen in het dorp de kans krijgt en/of gevraagd wordt mee te denken over de toekomst, versterkt dit tevens de band tussen de dorpsraad en haar inwoners. Het is belangrijk te beseffen dat niet alleen het resultaat, een dorpsvisie oftewel het DOP, telt. Ook de werkwijze om dit eindresultaat te bereiken is een doel, namelijk zorgen voor een draagvlak in het dorp.

Oostrum's Weekblad | 2005 | | pagina 4