COPD, Kort maar Mondig! Een themabijeenkomst én cursus van het Pluspakket Groene Kruis voor mensen met een aandoening aan de luchtwegen Pluspakket Groene Kruis Had ik maar Het hebben van chronische luchtwegproblemen waaronder bronchitis en/of longemfyseem kan problemen veroorzaken in het dagelijkse leven. Niet alleen voor degene die deze aandoening heeft, maar ook voor de partner en familie. Het Pluspakket Groene Kruis biedt daarom al geruime tijd de cursus COPD, Kort maar Mondig! Aan. NIEUW zijn de themabijeenkomsten chronische luchtwegproblemen bij ouderen. De cursus en themabijeenkomsten zijn bedoeld voor thuiswonen de personen van 55 jaar en ouder, die vanwege hun luchtwegproblemen hinder ervaren in hun dagelijkse leven. Omdat dit ook grote gevolgen voor de directe omgeving heeft, worden bij de cursus en themabijeenkomst ook nadrukkelijk de partner of directe familie betrokken. De cursus is ontwikkeld door Synchron, het coördinatiecentrum Chronisch Zieken Limburg, in samenwerking met het Astmacentrum Hornerheide. De ervaringen van deelnemers van eerdere cursussen waren zeer positief. Uit onderzoek is gebleken dat deelnemers en hun partners na het volgen hiervan meer kennis hebben van de aandoening. Aangetoond is dat deze personen beter kunnen omgaan met hun ziekte en dat het medicijngebruik verbeterd is. De cursus begint weer in september in Bergen, Maasduinen Staete en bestaat uit 8 wekelijkse bijeenkomsten van 14.00- 16.00 uur. Voorafgaand bestaat de mogelijkheid tot het bezoeken van een themabijeenkomst in Horst op 06-09-2004 en in Venray op 08-09-2004. Onderwerpen die in de cursus aan de orde komen zijn o.a. omgaan met kortademigheid, leefgewoonten en stress. Speciaal hiervoor opgeleide wijkverpleegkundigen begeleiden de cursusgroep. Daarnaast worden enkele gastsprekers uitgenodigd, zoals een longarts en een fysiotherapeut. Klantenservice Groene Kruis verstrekt meer informatie over deze cursus en themabijeenkomst. Via dit bureau kan ook aanmelding plaatsvinden. Klantenservice is bereikbaar tijdens kantooruren via telefoonnummer (077) 320 95 95. In sommige situaties vinden mensen het moeilijk om voor zichzelf op te komen, om hun mening te geven. Ze denken dat er ruzie van komt, of ze weten niet zo gauw wat ze moeten zeggen. Of ze hebben geleerd dat ze beter hun mond kunnen houden, dat een ander het toch beter weet. Naderhand denken ze: "Had ik maar Mensen die vaak achteraf spijt hebben, die niet tevreden zijn dat ze niets gezegd hebben, kunnen baat hebben bij een cursus. Er is een assertiviteitscursus speciaal voor 55-plussers. De eerstvolgende begint half september 2004 in De Witte Hoeve in Venray. Geïnteresseerde en gemotiveerde 55-plussers die graag samen met leeftijdsgenoten leren, kunnen bellen met de docent, Els van Meijel, (0478) 63 23 20. Aanmelding is mogelijk tot 7 september. rr* rf*

Oostrum's Weekblad | 2004 | | pagina 10