Veulens Historie Herleeft In 1986 werd voor de eerste keer het evenement "Veulens Historie Herleeft!" georganiseerd. De bedoeling van de inwoners van het Venrayse kerkdorpje -dat slechts iets meer dan 500 inwoners telt- was om de plaatselijke, jubilerende, carnavalsvereniging aan een extra centje te helpen. Door het enorme succes, de overweldigende publieke belangstelling en de geweldige inzet van het gehele dorp besloot het organisatie comité de geschiedenis elke 5 jaar te laten "herleven". Inmiddels kan men terugkijken op geslaagde dagen in 1991 en 1996. Op 8 juli a.s. vindt er wederom een "historische dag" plaats in het Veulen, gelegen oostelijk van de Midden-Peelweg, tussen Ysselsteyn en America. Het is een overwegend agrarisch dorpje dat een hechte leefgemeenschap vormt. Dit blijkt wel uit de inzet van de vele vrijwilligers die "Veulens Historie Herleeft!" elke keer weer tot een geweldige activiteit maakt. Het grote aantal bezoekers geeft aan dat men duidelijk behoefte heeft aan demonstraties van oude ambachten, zoals: het maaien van graan ouderwets dorsen met de vlegel én hekelmolen wassen zoals grootmoeder dat deed het scheren van schapen én het spinnen van wol voor het breien van sokken handmatig klompen maken én klompen maken met de eerste machines het op de ouderwetse manier leegpompen van kelders kuipen maken kantklossen het malen van graan en het persen van stro het persen van olie uit diverse soorten zaad (uit nood geboren in de oorlog door een ernstig tekort aan olie) manden vlechten een bijenstand boekbinden het smeden van ijzer vele oude stationair-motoren vele unieke oude tractoren oude auto's, fietsen, bromfietsen en solexen brandweer in oude stijl de aanwezigheid van een grote stoommachine diverse draaiorgels op de ouderwetse manier pannekoeken bakken "thuisslachten" Speciaal voor de Historische Dag is er een groot kunstwerk (publiekstrekker) gemaakt door het Veulens Historisch Comitee. Dit kunstwerk kunt u vinden op de hoek Veulenseweg-Lorbaan. Dit jaar staat de publiekstrekker in het teken van het verhaal van Die Bremer Stadtsmusikanten". Dit sprookje heeft als centraal thema "samenwerking". Juist die samenwerking is terug te vinden in de organisatie van "Veulens Historie Herleeft!". Kinderen. Voor de kinderen is er zeer veel te beleven tijdens "Veulens Historie Herleeft!". De vele aanwezige attracties op het terrein zijn allemaal gratis. En, niet onbelangrijk, u hebt er geen omkijken naarAlles is super kindvriendelijk en veilig. De kinderen kunnen o. a. bezig zijn met: een oude door pony's getrokken draaimolen een compleet ingerichte kinderboerderij grimeren een groot springkussen vele "oude" kinderspellen onder begeleiding knutselen en musiceren

Oostrum's Weekblad | 2001 | | pagina 13