I Gevraagd. I Willen degenen die zo dapper waren op donderdag 15 maart mijn roze fietsje te vernielen, ook zo dapper zijn om ons dit te laten weten. Het fietsje stond na schooltijd j nog op school, en is vrijdagmorgen vernield bij het fort teruggevonden. Anouk Willems, tel. 585989. 'L Sparrend reef. Terbeschikkingstelling TBS (ter beschikking stelling) is een maatregel die wordt opgelegd aan patiënten die een delict hebben gepleegd. Door een geestelijke stoornis wisten deze patiënten niet, of maar ten dele, wat zij deden op het moment dat zij het delict pleegden. Daarom worden zij behandeld in een tbs-kliniek. Doel van de behandeling is de patiënt te laten terugkeren in de maatschappij. Deze terugkeer zal echter alleen plaatsvinden wanneer de kans op het plegen van een delict aanvaardbaar wordt geacht. Deze inschatting van het risico van herhaling van het delict staat centraal in de behandeling en wordt onderbouwd met wetenschappelijk onderzoek. Verlenen van verlof Een onderdeel van de behandeling van tbs-patienten is het verlof. Het hoofd van de behandeling geeft het advies om met verlof voor een bepaalde patiënt te starten. Bij dit advies wordt natuurlijk rekening gehouden met de kans op het plegen van een delict. Maar bijvoorbeeld ook met de belangen van het slachtoffer wordt nadrukkelijk rekening gehouden. Vervolgens wordt een verlofplan opgesteld, waarin de vrijheden van de patiënt buiten de kliniek stapje voor stapje worden uitgebreid. Dit verlofplan wordt ondertekend door de directie van de Rooyse Wissel en voorgelegd aan het Ministerie van Justitie. Deze bepaalt vervolgens of er al dan niet een verlof plaatsvindt. Begeleid verlof Wanneer het verlof is goedgekeurd door het Ministerie van Justitie zullen de eerste stappen van een patiënt buiten de kliniek onder begeleiding van een medewerker van de kliniek plaatsvinden. Eerst zal hij een paar uur met begeleid verlof mogen, later wellicht wat langer. Voor patiënten is dit al best spannend: veel patiënten zijn al jaren niet meer buiten geweest. De patiënt zal in eerste instantie relatief dichtbij de kliniek verblijven, vervolgens al wat verder van de kliniek vandaan gaan en nog weer later naar een grote stad gaan. Op dit moment hebben ai een aantal patiënten van de Rooyse Wissel een verlofregeling. Onbegeleid verlof Wanneer het begeleide verlof naar wens verloopt zal op een gegeven moment het onbegeleide verlof beginnen. Ook dit onbegeleide verlof moet eerst worden goedgekeurd door het Ministerie van Justitie en zal stapje voor stapje worden opgebouwd. Eerst zal de patiënt een aantal uren op onbegeleid verlof gaan, dan wat langer en weer wat later met een overnachting, bijvoorbeeld bij familie. Bij dit onbegeleide verlof worden duidelijke afspraken gemaakt, zodat er controle op het verlof kan worden uitgeoefend. Zo moet de patiënt op vastgestelde momenten contact zoeken met de Rooyse Wissel en wordt bekeken of het verlof goed verloopt. Ook sociotherapeuten zullen controleren of patiënten zich aan de gemaakte afspraken houden. Rgsoc iaiisatie Een aparte plaats binnen de tbs-klinieken hebben de resocialisatieafdelingen. Op de resocialisatieafdeling bereiden patiënten zich voor op hun terugkeer in de maatschappij. Patiënten hebben dan soms al een baan buiten de kliniek en kunnen dan gaan wonen in een woongroep buiten het terrein van de tbs-kliniek. De begeleiding vanuit de kliniek is in deze laatste fase minder en vooral gericht op het uitoefenen van controle. Omdat de Rooyse Wissel nog een jonge kliniek is, is er nog geen resocialisatieafdeling. Deze zal er in de toekomst wel komen. Hoe deze resocialisatieafdeling er uit zal gaan zien is nog niet bekend, omdat de Rooyse Wissel het afgelopen jaar alle tijd en aandacht heeft besteed aan de opstart van de afdelingen binnen de kliniek. Feit is wel dat de Venrayse gemeenteraad het besluit heeft genomen dat de resocialisatieafdeling op het St. Servatiusterrein zal komen. Dit gemeentebesluit is vooralsnog uitgangspunt. Wanneer er concrete plannen zijn met betrekking tot de resocialisatieafdeling dan zal de Rooyse Wissel hierover tijdig in gesprek gaan met de belanghebbenden.

Oostrum's Weekblad | 2001 | | pagina 3