(Ju Orde van Verdienste uitgereikt aan Leo Lensson. Voor de eerste keer is er het "Klingelhangen" met nog een aantal verrassingen. Liedjesmiddag 1999 Afgeloeëpe zondag wier de 11e liedjesmiddag yehalde. De opkomst was goed, de liedjes nog baeter. D'r ware 9 deelnemers die hun liedje, allieën of mit mieër, ten gehuuëre brochte. De middag wier geopend urn 15.11 uur dur Prins Jan IV den dornao ut woord gaaf an Dave en Marcel. Onder deskundi ge begeleiding van de Eikenhofkapel ginge daornao os artieste van start vur d'n urste ronde. D'r was dudelek goed geoefend en 't liep dan ök as enne trein. An ut aend van d'n urste ronde wier Geert Volleberg ien ut zunneke ge zet umdat ie al vur d'n 11e kieër ien de jury zaat. D'n twedde ronde ging ach- tersteveur van start en alle deelnemers zonge nog enne kieër hun liedje. Ut was dudelek te maerke (Jat de deelnemers de zenuwe t)aeter onder de kneej han dan ien d'n urste ronde want alle liedjes klonke nog stukke baeter. Nao d'n twedde ronde wier ut tied urn de gieëstelik vader van d'n Aostrumse lied jesmiddag te huidige. Math Laurensse haaj beslote urn en stepke terug te doen. Vur alle ionzet de afgeloeëpe 10 jaor kreeg heej van Prins Jan IV en schön penneset en een klingelke. Vur loos was d'r natuurlik enne schönne ruuker en ok vur Vorst Bert en bloemke umdat ie same mit Math 10 jaor (Je liedjesmiddag anén hèt gepraot. Daorna verraste Math iederieën mit de ur ste editie van un verzamel Cd van d'n Aostrumse Liedjesmiddag: Aostrums Allerhand. Dornao was ut waachte op d'n uutslag. Dizze spannende tied wier opgevuld dur de priesuutreiking van de loeëterij. D'r ware verschillende moj pries be schikbaar gesteld en an Prins Jan IV de ieër urn dees nut te reike. Toen de spanning hoeëg genoeg was opgeloeëpe haajde jury de punte geteld, ze han ut al jaore niew mer zo moeëlek gehad. Uutaendelik haaj ut liedje Aostrumse naachte van Helga Thielen en Tielke Volleberg de maeste punte en wier dus winnaar. Twedde wiere Marjan Fleurkens en Annemie Poels mit "Wat zedde geej" en derde Nów En mit "Zolang ut wil." Zoëas ge wel mieër huurt kan d'r mai ieene winne en inn beej ut motto van d'n middag te blieve: ge doet mit vur de jen en nie vur de knikkers. Al mit al was ut wer enne biës- tig schönne middag waorvan wieej ien ieder geval genote hebben en hopelik gillie ok. Nogmaals iederiën bedankt vur zien of beur beejdrage an dizze schönne middag. De kemmissie Liedjesmiddag. OptochtOptochtOptocht - Ze zien al ien veul schuurkes an de gèng mit wages bouwe... - Ze zien al op veul zolders bozig urn enne gioep te make... - Ze zien al ien veul straote bezig urn wat te bedenke... 21

Oostrum's Weekblad | 1999 | | pagina 21