.0 v. 3. Donderdag 26 januari, 20.00 uur, gemeenschapshuis LVB en OVB Oostrum houden een gezamenlijke avond met als onderwerp: Carnaval van 2000 vóór tot 2000 na Christus drs. Theo Fransen De spreker maakt een snelwandeling door meer dan 40 eeuwen. In diverse gebieden van de wereld blijken vanaf het begin van de geschre ven geschiedenis der mensheid feesten voor te komen, die opmerkelijke overeenkomsten vertonen met onze hedendaagse carnaval. De Babyloniërs kenden het nieuwjaarsfeest met optochten en tijdelijke "ruilkoningen", de Egyptenaren kenden reeds een soort Blauwe Schuit. De Grieken vierden hun Anthesteria, de Romeinen doodden nog in het jaar 303 na Christus een van de soldaten van hun legioen, die tijdens de Saturnalia als plaatsvervangend koning was uitgeroepen. De kerk had de nodige problemen met dit feest en vond een afstemming op de vasten bij het Concilie van Benevento. Er ontstonden schitterende Narrenfeesten, met Ezelspausen en Narren bisschoppen. De Reformatie had het er maar moeilijk mee. Het afschaffen r^van de vasten tastte het feest in zijn voegen aan en zorgde voor een bijna- ondergang. Bijna, maar in 1823 begon in Keulen de georganiseerde Carnaval: en vormde het begin van een sterke opbloei. Maastricht richtte zijn Momusgezelschap op in 1938/40, Venlo zijn Jocus in 1842, Den Bosch werd Oeteldonk 1881/1882 Maar pas na de Tweede Wereldoorlog verbreedde het feest zich in de volle breedte (met name door de t.v.). Ons land telt zeker 2000 verenigingen. Hoe zal carnaval er in het jaar 2000 uizien? Ook daar zal de spreker - die twee boeken en vele artikelen over dit feest schreef - op ingaan. o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- 15

Oostrum's Weekblad | 1995 | | pagina 15