Variabel, of vast? En bij vast, voor hoe lang? De maandelijkse woonlasten van een koopwoning worden In belang rijke mate bepaald door het rente type van de hypotheek die u kiest Immers, een hypotheek met varia bele rente ia over het algemeen goedkoper dan een vast rentende hypotheek. Meestal geldt: hoe lan ger de rentevaste periode, hoe ho ger het rentepercentage. Wat Is wijs? Een hypotheek met variabele of met vaste rente? Het antwoord op die vraag hangt mede af van de fi nanciële rek die u over een langere periode In uw Inkomen heeft Wilt u 'vast', dan staat u vervolgens voor de vraag, hoe lang de termijn waar in de rente niet wijzigt vast moet zijn? Met name die laatste keuze Is soms moeilijk te maken: vooral als de hypotheekrente hoog Is. zoals nu. Is er een kans dat de rente daalt dan kan het aantrekkelijk zijn de keuze voor 3. 5.10 Jaar vast. of zelis langer, nog even uit te stellen. De Invloed van het rentetype Als de hypotheekrente wijzigt kan dat Invloed hebben op uw bestedingsmogelijkheden. Bij een hypotheek met variabele, rente krijgt u daar vrijwel dl rekt mee te maken. Bij een hypotheek met vaste rente merkt u dat behalve als de rente terug ls op het oude ni veau pas op het einde van de vaste periode, wanneer een nieuwe termijn moet worden ofgespoken. Bi) een hypotheek van ƒ150.000.- betekent een stijging of daling van de hypotheekrente met 1%. dat u per maand 125.-,duurder of goed koper uit bent. Over het algemeen neemt de fiscus overigens een be langrijk deel van dat verschil voor haar rekening Voordeel door keuze uit te stellen Voor kopers van een huls ls de ontwikkeling van de hypotheek rente altyd een onzekere faktor. Veel mensen vinden de zekerheid dat hun woonlasten ln een bepaal de periode niet wijzigen, belangrij ker dan de feitelijke hoogte van die lasten. Zij geven de voorkeur aan een vaste boven een variabele hypo theekrente. Maar hoe lang moet die vaste periode duren? Met sommige hypotheken bestaat de mogelijkheid om die beslissing voor u uit te schuiven en te prollte- ren van een rentedaling die zich eventueel zou kunnen voordoen. De Rabobank Starthypotheek Is daar een voorbeeld van. Deze hypo theek koppelt de laagste rente aan een vaste periode van minimaal één Jaar. B(J nieuwbouwwoningen loopt die vaste periode zelfs tot één Jaar na de verwachte opleveringsda tum van de woning met een maxi mum van twee Jaar. In die periode kunt u op ieder moment en zonder extra kosten kiezen voor elke vaste renteperiodc die u wenst Bij de Ra bobank kunt u ook nog kiezen voor een soort kruising tussen variabele en vaste rente, de Rente Stabiel Hy potheek. Bij deze hypotheek wijzigt de rente alleen als het verschil gro ter is dan 2% en dan nog alleen voor liet meerdere boven die 2%. De Rabobank kent de plaatselijke woningmarkt trouwens als geen ander en ls in staat u zo objektlef mogelijk te adviseren. (advertentlel Keuze voor rentetype hypotheek is soms moeilijk Rabobank Q Rabobank. Aangenaam.

Oostrum's Weekblad | 1992 | | pagina 16