De "Open School" is bedoeld voor volwassenen, die óf alleen maar de lagere school gehad hebben, of die na de lagere school hoogstens twee jaar vervolgonderwijs genoten hebben. Het is bedoeld voor mensen die nog wat willen leren, maar die geen zin of gelegenheid hebben om aan een echte schoolopleiding te beginnen en gewoon gezellig samen in een groep wat willen leren. Toen ik er twee jaar geleden mee begon, kon ik niet vermoeden dat er zoveel zou gebeuren in de "Open School"-tijd Nadat je je hebt aangemeld komt je toekomstige begeleid(st)er je bezoeken voor een eerste kennismaking en wat informatie. Hij of zij vertelt je dan wat de bedoeling is en iets over de manier van werken. Ook de kosten, 60,per jaar, worden be sproken. Onze groep bestond uit 14 deelnemers, allemaal vrouwen. De eerste bijeenkomst werd besteed aan kennismaking met elkaar; eerst door middel van een naamkaartje en later door iets over jezelf te vertellen, bijv. je leeftijd, samenstelling gezin, hobby's en waarom je aan de "Open School" begonnen bent. Je merkt dan ook dat ze allemaal komen om iets te leren en dat jij niet alléén onzeker bent. Er werden die eerste avond ook afspraken gemaakt betreffende tijd en plaats voor de volgende bijeenkomsten. Om deel te nemen aan "Open School" was deze groepsavond ver plicht; daarnaast kon je dan nog kiezen uit de vakken; Nederlands, Engels, Duits, Frans, Handelskennis, Rekenen en Wereldoriëntatie Het ligt dan aan de belangstelling voor de verschillende vakken, waar en wanneer die gegeven worden. Ikzelf heb gekozen voor Engels en Frans en nu ga ik met die vak ken verder via de Volksuniversiteit. De groepsbijeenkomsten begonnen meestal met het voorlezen van een verslag, welke beurtelings door ieder van ons gemaakt werd, In het begin was dat moeilijk, maar met behulp van de begeleid ster ging dat iedere keer beter. Samen keken we dan of er alles in stond en haalden we de fouten er uit. Naar aanleiding van de fouten werd er soms enige tijd besteed aan de Nederlandse taalles. Soms kregen we ook wel eens een taaloefening mee naar huis. Als ik nu de verslagen nog eens doorlees, dan valt het me op dat we in die twee jaar ontzettend veel gedaan hebben. Ik schrijf "gedaan", want het leren op de "Open School" bestaat uit, met hulp van de begeleidster, zelf doen. Je geeft aan waarvoor je interesse hebt en dan ga je kiezen. Wij hebben met onze groep aan de volgende thema's gewerkt: sociale wetten, gezondheid, opvoeding, abortus, homofilie, na tuurgeneeswijzen en politiek. Aan sommige thema's hebben we met de hele groep gewerkt,

Oostrum's Weekblad | 1982 | | pagina 7