Boodschap van Paus Johannes_Paulus_voor_de_vastentijd_van_1981 De vasten is het uur van de waarheid. Christenen die door de Kerk opgeroepen worden tot gebed, boete, vasten en zelfopoffering, plaatsen zichzelf voor God en herken nen en herontdekken zichzelf. "Gedenk, mens, dat je van stof bent en tot stof zult terugke ren". Gedenk, mens, dat je tot andere dingen geroepen bent dan tot louter wereldse en materiële goederen die je gemakkelijk kunnen afleiden van het wezenlijke. Gedenk, mens, je oorspron kelijke roeping: je komt van God en je keert terug naar God door de weg naar de Verrijzenis te bewandelen die door Christus is uitgezet. "Als iemand zijn kruis niet draagt en Mij volgt, dan kan hij mijn leerling niet zijn". De vasten is een tijd van diepgaande oprechtheid die uitmondt in bekering; die de hoop herstelt en vrede en optimisme brengt door alles weer in de juiste verhoudingen te plaatsen. De vasten is een tijd waarin we nadenken over onze verhouding met "onze Vader"; zij herstelt de orde die moet heersen tussen broeders en zusters. De vasten is een tijd die ons over en weer verantwoordelijk stelt voor elkaar; zij maakt ons los van ons egoïsme, onze bekrompenheid, gemeenheid en trots. Het is een tijd die ons een helder inzicht geeft en ons beter laat begrij pen dat wij, evenals Christus, moeten dienen. "Een nieuw gebod geef ik U: gij moet elkaar liefhebben". "En wie is dan mijn naaste?". - De Vasten is een tijd van oprechtheid die, zoals in het geval van de barmhartige Samaritaan, ons doet stilstaan op onze weg om onze broeders en zusters te herkennen en onze tijd en bezit tingen aan te wenden ten dienste van hen door dagelijks te de len. De barmhartige Samaritaan, dat is de Kerk. De barmhartige Sama ritaan, dat is iedere man en vrouw. Uit roeping. Uit plicht. De barmhartige Samaritaan is de naastenliefde die tot leven komt De Vasten is een tijd van waarachtigheid. Laten wij onszelf eerlijk, openhartig en nederig onderzoeken. Onder de armen, de zieken, de uitgestotenen en de bejaarden vinden wij onze broe ders en zusters. Hoe staat 't met onze liefde en waarachtigheid? Bij gelegenheid van de Vasten zal er in alle bisdommen en ker ken een beroep gedaan worden op uw oprechtheid, op de naasten liefde die daar het bewijs van is. Open uw geest om te zien, open uw hart om te begrijpen en mee te leven, open uw handen om te helpen. De noden zijn groot, zo als u weet. Ik doe daarom een dringend beroep op u om edelmoe dig te delen. Ik verzeker u van mijn gebeden en zend u mijn Apostolische zegen. Paus Johannes Paulus 11

Oostrum's Weekblad | 1981 | | pagina 11