Men zal opnieuw zijn plaats moeten zoeken tegenover elkaar, èn men moet rekening houden met dit nieuwe leven. Man en vrouw moe ten opnieuw leren leven met elkaar èn met het feit, dat ze vader en moeder geworden zijn. Want er is nu een derde (een vierde, een vijfde allemaal lieve kinderen) die nu met zoveel aan dacht en zorg gaat lopen en het en het is niet denkbeeldig dat de aandacht en de zorg voor elkaar er wel eens onder kunnen lij den. Ook het leven thuis en het werk moeten anders georganiseerd. Het is een paar weken erg wennen, want je moet immers samen een nieuw levensritme zoeken. Een heleboel dingen kunnen nu niet meer, een heleboel dingen moeten gewoon anders. Zo zijn die eer ste weken vreemde wekenwant: het leven is veranderd. Vooral de onderlinge liefde is veranderd. Het kind, vrucht van de weder zijdse liefde, verschijnt als de vervulling en de zingeving van het menselijk samenzijn. En het wonder is wel dat ouders dit kind laten delen in hun eigen menselijk geluk, in hun wederzijd se "verruimde" liefde. Maar ook het kind, alleen maar door zijn aanwezigheid, schept nieuwe mogelijkheden ter verrijking van de eigen persoon en dit komt dan weer ten goede aan de onderlinge verhoudingen. Het kleine kind doet beroep op de meest edele ge voelens van de ouders: zij leren wat het betekent zichzelf weg te cijferen, de ander op de eerste plaats te stellen, oprechte en spontane bezorgdheid, samen denken en overleggen, geduld en liefde. Zo ontwikkelt het kind dus bij de ouders de meest edele gevoelens van hart en geest en zo gezien voeden de ouders niet enkel de kinderen op, neen, kinderen vormen op hun beurt vader en moeder tot echte ouders. In de meeste gevallen komen kinderen wel vanzelf. Wat echter niet vanzelf komt, is het aanvaarden en uitvoeren van de op dracht die erin besloten ligt want dat veronderstelt een blijven?- de bekommernis en een volgehouden engagement om steeds "het goe de" te willen en te kiezen voor het kind. Je moet er veel voor doen voordat je kind zijn weg gevonden heeft in het leven. Daar- om houdt het aanvaarden van het ouderschap een steeds te herne- men keuze in. Een keuze voor die baby in zijn wiegje, voor de kleuter die zijn eerste stapjes leert zetten, voor de puber in zijn moeilijke jaren, voor de verliefde van achttien (wordt vervolgd) Uw pastoor. o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o Te koop: perziken Geysterseweg 23. o-o-o-o-cy-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o 5

Oostrum's Weekblad | 1980 | | pagina 5