Leo XIII (waarschijnlijk gebeurde dit door Jan Vermeulen, koster van Venray, die daar ook een schildersbedrijf had; dit heeft hij zelf aan Pastoor Asselberghs verteld; ook de beelden van de kruisgroep). Het beeldje was jarenlang gekleed en zo werd, voor het laatst, in 1876 door de firma F.Stolzenberg te Roermond een verandering en verfraaiing gemaakt aan de mantel en het kleed van O.L.VrOUW (kosten 15» 20). Na 188^+ zijn er geen kleren meer gebruikt voor het beeldje. Rector van Hegelsom liet in 188^ prentjes maken, waarop het beeld in feestgewaad en in oorspronkelijke vorm is voorgesteld. Eén werd er gedrukt in München-Gladbach, het tweede werd gemaakt naar een tekening van freule de Wëichs de Wenne van Geijsteren, in de steendrukkerij van F.A.War- tenbergh te Roermond. Ridder Jan van Broekhuysen had bij de vergroting van de ka pel toestemming gegeven om dit op zijn grond te doen. Daar door kreeg hij en de Heren van Geijsteren recht van mede-pa tronaat op het rectorschap van de kapel. PROCESSIES. Vanaf 1599 is er sprake van precessies in Oestrum. Wanneer de parochie Venray voor het eerst gekomen is, is onbekend. Zeker 'in 1721. In de Franse Revolutie werd het houden van processies ver boden. Uit protest trokken toen op St.Jacobsdag de mans personen in groepen met de offerkaars naar Oostrum; de volgende dag, St.Annadag, deden de vrouwen hetzelfde. 8 September 1862 was er een plechtige processie toen de kapel een reliquie van O.L.Vrouw kreeg. Heel Oostrum trok toen naar het Antonius-kapelletje om de Venrayse proces sie af te halen. Tussen 1876 en 188O vierden er door de re gering moeilijkheden gemaakt (processie-verbod). Op zon dag 8 september 1878 toen in Venray de processie uittrok naar Oostrum, stond in de Hofstraat de marechaussee van Horst op wacht en. maakte pastoor van Haeff proces-verbaal; hetzelfde gebeurde op die dag met de Horster-processie naar Tienray, maar van beide processen is verder niets ge komen. Oirlo kwam sinds 1808 geregeld. Van Geijsteren vindt men gegevens waaruit blijkt, dat in 17^3 naar Oostrum ge trokken werd. Communiekinderen van Venray komen zeker al vanaf l8kk. Studenten van het gymnasium vanaf 1862. Parochie Leunen. (wordt vervolgd)

Oostrum's Weekblad | 1976 | | pagina 3