VASTENPRGJEKT MACHTIG HÈ! vervolge Basisschool Hoofdstuk Ho Er komen nu twee verhalen over mensen die in de Derde Wereld leven» Het eerste verhaal gaat over Chico, een jongen van ongeveer 12 jaar» Hij leeft in een grote stad in Brazilië, een enorm groot land in Zuid-Amerika. Om in leven te blijven poetst hij de schoenen van mensen, waar hij dan wat geld voor krijgt» Het tweede verhaal speelt zich ook af in Zuid-AmerikaEen man trekt met zijn gezin van plaats naar plaats om werk te krijgen» Beide verhalen zijn geschreven door iemand die zelf in Zuid-Amerika is geweest om daar iets voor de armen te doen» Als je de verhalen gelezen hebt, ga dan per verhaal na waar je kunt zien dat het verhaal zich afspeelt in een arm land» Gebruik daarbij het lijstje met gegevens over de kenmerken van arme landen dat in het stukje hiervoor gegeven is» Schrijf de gevonden punten per verhaal onder elkaar» Kun je ook naast elkaar opschrijven wat het verschil is tussen het leven van Chico en het leven van een jongen van ongeveer 12 jaar die in Nederland woont? Probeer het maar eens! Kijk eens goed naar het plaatje van die meneer die z'n schoenen laat poetsen» Denk je dat.die meneer er werkelijk, zo uitzag? V/at voor dingen vallen je speciaal op? Waarom zou de tekenaar die tekening juist zo gemaakt hebben? CHICO, de schoenpoetsero Chicogekleed in een vettig gescheurd broekje, kijkt met zijn donkere ogen naar de grote krant die boven zijn hoofd zweefto De man die erachter zit is 'n fdeftige' meneer met 'n mooi pak aan en met 'n dikke aktentas die hij naast zich op de stoel heeft gezet» Achter de rug van Chico raast het verkeer van de Avenida Afonzo Pena voorbij» De man achter de krant kijkt er niet naar» Hij is verdiept in het nieuws, in de ongelukken en de schandaaltjes van de laatste dagen, de toespraken van de generaals, van de president en zijn ministers» Sport is er natuurlijk ook, maar dat bewaart de man lekker voor het laatst» De jongen werkt hard aan de schoenen van de meneer» Hij denkt aan wat hij zal gaan doen met het geld wat er - 2 - i

Oostrum's Weekblad | 1974 | | pagina 2