Kroniek Parochiecluster Leunen-Veulan-Heide week 29 3 Uitvaart Zaterdagochtend 11 juli 2009 overleed thuis mevr. Mariet van Vegchel-Reintjes (Breevennenweg 3; Leunen), voorzien van het Sacrament der zieken Ze werd 72 jaar. Mevr. van Vegchei was onder meer lid van het Dameskoor Leunen (waarvan jaren penningemeester en nadien ook voorzitster). Daarnaast heeft ze geruime tijd mee de kerk gepoetst. Hiervoor zijn we als kerkbestuur haar zeer erkentelijk. De avondwake in Leunen vindt dinsdagavond plaats en wel om 19.00u. De uitvaart is woensdag 15 juli om 10.30u. Moge zij rusten in vrede. Gaan trouwen Op vrijdag 31 juli 2009 zullen in de kerk van Veulen trouwen: Guido van den Boom en Bianca van Staveren. De huwelijksmis vindt plaats om 14.30u (1® roep). Ter overweging: Kardinaal Newman zalig Aan de vooravond van een congres in Oxford, dat de heiligheid van G.K. Chesterton wiide bespreken, keurde paus Benedictus onlangs in Rome het decreet goed, dat de weg vrijmaakt voor de zaligverklaring van een andere grote katholieke Engelsman: kardinaal Newman. Het decreet betreft de onverklaarbare genezing van permanent diaken Jack Sullivan. De nieuwe aartsbisschop van Westminster, Vincent Nichols, reageerde verheugd: "Ik ben er zeker van dat kardinaal Newman ons zeer zal helpen hel geloof te bewaren te midden van de moeilijkheden die hij zo helder voorzag." De levenslange strijd van John Henry Newman was gericht tegen liberalism: "de leer dat er geen positieve waarheid in religie is, maar dat het ene geloof zo goed is als een ander, en dit is de leer die dagelijks wint aan gewicht en kracht", zei hij in 1879 in Rome. Volgens die leer is "geopenbaarde religie geen waarheid, maar een gevoel en een smaak: geen objectief feit, noch miraculeus". Hij voorzag dat deze "leer" zou uitdraaien op volkomen secularisering van de maatschappij. Vandaag zouden we liberalism eerder aanduiden als politieke correctheid. In dezelfde toespraak van 1879 merkt Newman op dat er zoveel "goeds en waars" in zit. "Pas als we erachter komen dat deze reeks van nobele beginselen bedoeld is om de godsdienst te verdringen en uit te schakelen, klagen we die aan als kwaad." Newman onthult hier de reden waarom de bestrijding van dit kwaad zo moeilijk is: het beroept zich immers op nobele beginselen om andere, minder direct aansprekende, maar belangrijkere beginselen uit te schakelen. Het verschaft zich een moreel vrijkaartje, om zo het verzet ertegen diabolisch te doen lijken. Licht wordt duisternis, en duisternis licht. "Nooit werd een truuk van de Vijand zo slim in elkaar gezet en met zoveel belofte van succes. Nu al beantwoordt het aan de verwachtingen die ervan zijn gevormd. Het haalt grote aantallen bekwame, ernstige, deugdzame mensen over naar de eigen ranken, ouderen van bewezen verdiensten, en jongeren met hun carrière nog voor zich." Newman wordt door velen beschouwd als een betrouwbare gids voor gelovigen die de moderne wereld willen begrijpen, zonder zich erdoor te laten overmeesteren. Wie het geluk heeft in zijn jonge jaren Newmans Grammar of assent te lezen, is levenslang ingeönt. Deze zaligverklaring zou de Kerk wel eens tot grote zegen kunnen strekken, (artikel ontleend aan Katholiek Nieuwsblad van 10 juli 2009). Pastoor C. Muller

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2009 | | pagina 4