3 Ook minderde het aantal kerkgangers, en wel met 63 procent. De noodgedwongen parochiefusies komen niet alleen door een priestertekort, maar op de eerste plaats door een tekort aan (betalende) kerkgangers. Binnen tien jaar zal dit proces in een stroomversnelling raken. Het SCP voorspelt voor 2020 dat nog slechts tien procent van de bevolking zich katholiek zal noemen. Nu is dat nog 26 procent. Ook zal het huidige leger onmisbare vrijwilligers aanzienlijk slinken. Niet alleen omdat per generatie de kerkbetrokkenheid fors afneemt, maar ook vanwege de onvermijdelijke verhoging van de pensioenleeftijd en de versobering van de oudedagsvoorzieningen. Tel daarbij de minimale binding en participatie van de generaties van na de afschaffing van de schoolcatechismus en de vrije val wordt voelbaar. Om het inzichtelijker te maken: van de 450 mensen die men in 1986 gemiddeld op zondag in een parochiekerk aantrof, was in 2006 precies de helft over. En dat cijfer wordt geflatteerd doordat ook het aantal parochiekerken is verminderd. Een en ander betekent dat de Kerk mensen weinig tot niets te zeggen heeft. Van de ruim 4,3 miljoen katholieke Nederlanders vindt nog geen 7,5 procent de kerk in het weekend een bezoekje waard. Dat beeld is overigens in de rest van West-Europa niet heel veel beter. (Onderstaand artikel is ontleend aan het Katholiek Nieuwsblad van 19 juni 2009; wordt vervolgd) Pastoor C. Muller DANKBETUIGING Uw aanwezigheid, de vele kaarten, de mooie bloemen en in 't bijzonder uw medeleven, die wij mochten ontvangen bij het overlijden van onze allerliefste mam en trotse oma, Thea van Meijel - Aben, waren voor ons geweldig. Ook willen wij onze beide families bedanken voor de geweldige steun die wij van hun krijgen. Lian, Ad en Tren Baltussen - van Meijel.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2009 | | pagina 4