Bussum, september 2005 - Ruim 75.000 vrijwilligers gaan van 18 tot en met 24 september op pad voor de Nationale Collecteweek van de Nierstichting. Het thema van de collecte is: 'Een nierziekte loopt ais een rode draad door je leven'. Die rode draad is figuurlijk, maar ook letterlijk ais een nierpatiënt afhankelijk is van dialyse. De Nierstichting werkt er hard aan om het aantal mensen dat van dialyse afhankelijk is te verminderen en zoekt naar structurele oplossingen om de wachttijd voor een donornier te verkorten. Dat kóst geld en daarom komen de collectanten van de Nierstichting aan de deur voor een vrijwillige bijdrage. Bij meer dan 40.000 mensen werken de nieren slecht en bij duizenden nierpatiënten helemaal niet meer. Om in leven te blijven moeten zij dialyseren; een intensieve en belastende behandeling. Deze nierpatiënten moeten drie dagen per week naar het ziekenhuis om hun bioed urenlang te laten spoelen. Of zij spoelen thuis om de paar uur of gedurende de nacht via het buikviies. Mensen die dialyseren moeten hun activiteiten plannen rond de dialyse. Door het strakke regime kunnen zij hun baan kwijtraken en het contact met de omgeving verliezen. Ze zijn ook vaak moe, hebben veel last van jeuk en mogen niet zoveel drinken als ze zouden willen. Dialyse neemt maar tien procent van de nierfunctie over en daarom gaat de conditie van nierpatiënten steeds verder achteruit. Elk jaar komen er circa 1.500 nierpatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan, dit aantal neemt de laatste jaren toe. Rode draad Om nierpatiënten te helpen, houdt de Nierstichting jaarlijks een collecte die wordt ondersteund met een campagne. Dit jaar is het thema 'Een nierziekte loopt als een rode draad door je leven'. De poster laat nierpatiënt Tessa Schippers zien. Hoewel Tessa gebonden is door haar nierziekte, gaat zij niet bij de pakken neerzitten; zij heeft vertrouwen in de toekomst. Vanaf de foto lacht Tessa ons toe; zij voelt zich gelukkig niet beperkt door haar nierziekte. Maar Tessa heeft twee zussen met dezelfde ziekte. De oudste wacht op transplantatie en moet tot die tijd vijf keer per week dialyseren. De wachttijd voor een donornier is gemiddeld 4,5 jaar. Tessa: "Voor mijn zus zou het wel fijn zijn als ze een donornier zou kunnen krijgen". De Nierstichting geeft toekomst. De Nierstichting zet zich in voor de verbetering van de kwaliteit van leven van nierpatiënten. In 1968 werd de Nierstichting opgericht met als primair doel de dialysebehandeling te verbeteren en de capaciteit ervan te vergroten. Op dat gebied heeft de Nierstichting de afgelopen jaren veei bereikt. Hoewel dialyse een levensreddende behandeling is, legt dialyse nog steeds een enorme claim op het leven van de nierpatiënt en zijn omgeving. Daarom blijft de Nierstichting zoeken naar en werken aan structurele oplossingen gericht op het bevorderen van orgaandonatie en de preventie van nierschade. NIERSTICHTING Nationale Collecteweek Nierstichting 'Een nierziekte loopt als een rode draad door je leven'

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2005 | | pagina 17