20 af aan een installatie. In ons geval wordt de warmte uit de grond gehaald en via een vloerverwarmingssysteem weer afgegeven. Daartoe worden langs 'De Hoefslag enkele diepe putten geboord waarin in een gesloten systeem slangen komen te hangen. Door deze slangen stroomt een vloeistof waarvan het kookpunt lager ligt dan de temperatuur van de omgeving. Deze vloeistof dient als transportmiddel van de aardwarmte. Onder invloed van de warmte die onttrokken wordt aan de dieper liggende grondlagen verdampt de vloeistof. De verdampte vloeistof (gasvormig geworden), wordt vervolgens door een compressor samengedrukt en weer vloeibaar gemaakt. Hierbij komt de z.g.n. condensatiewarmte vrij. Dit is warmte die uit de dieper gelegen grondlagen is gehaald en hoog genoeg van temperatuur is om vloeren mee te verwarmen. Je zou er w ook radiatoren mee kunnen verwarmen maar dan moet de temperatuur hoger opgevoerd worden. Hoe lager de gebruikstemperatuur hoe hoger het rendement. Vloerverwarming vraagt een temperatuur van slechts 25 - 28 graden. Voor het circuleren van de vloeistof door de slangen en het samenpersen van de damp is energie nodig, bij voorkeur elektriciteit. Als je 100 w energie nodig hebt hoefje met een warmtepomp maar 25 van de benodigde energie, in de vorm van elektriciteit, in te kopen. De aardwarmte is gratis! Met een warmtepomp kun je ook koelen. Dan werkt het systeem omgekeerd en laat j e koud water door de vloerverwarmingslangen stromen. Omdat de nieuwe 'Hoefslag' zeer goed geïsoleerd is en er in de zomermaanden minder activiteiten in 'De Hoefslag 'zijn en omdat er natuurlijk ook weer een prijskaartje aanhangt, heeft de bouwcommissie van deze optie afgezien. De warmtepomp is dan misschien voor deze streken vrij nieuw, het systeem is echter al honderd jaar bekend. Momenteel zijn er wereldwijd al meer dan 10 miljoen warmtepompen in bedrijf. De Verenigde Staten, Japan en de Scandinavische landen maken er het meeste gebruik van. Namens de bouwcommissie, G. Reintjes.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2005 | | pagina 21