Leefbaarheid. Onder leefbaarheid vallen zeer veel activiteiten. Voorzieningen, Veiligheid, Verenigingen e.d. Veulen kent een zeer grote mate van gemeenschapszin. Dit resulteert in veel activiteiten die door inzet van een brede groep van de Veulense bewoners telkens bewondering oogsten. Voorbeelden hiervan zijn de jaarlijkse activiteiten rondom de kermis en het dorpsfeest maar ook realisatie van diverse projecten door volharden zoals het nieuwe gemeenschapshuis, de renovatie van de kerk, de uitbreiding van de school. De Veulense bewoners zijn realistisch. Een terugkeer van een levensmiddelenwinkel zal voor geen enkele ondernemer economisch haalbaar zijn. Leefbaarheid wil men bereiken door zaken te combineren. Vooral het nieuwe gemeenschapshuis moet een multifunctioneel middelpunt van het dorp worden. Servicepunt, ontmoetingsplaats en afhaalcentrum. Toegankelijk voor jong en oud, dorpsbewoner, toerist of passant. Veulen kent veel verenigingen, soms gecombineerd met andere dorpen. Verenigingen blijven bestaan als er voldoende aanwas in een dorp is. Door de zeer onregelmatige woningbouw in de laatste 30 jaar heeft het dorp ervaren dat het ten koste gaat van verenigingen en voorzieningen. Een zeer goed gespreide uitgifte van nieuwe kavels zonder jarenlange onderbreking is essentieel. Een zeer belangrijke plek in het centrum voor de leefbaarheid is naast het verenigingsgebouw een evenemententerrein voor het jaarlijkse dorpsfeest, kermis en andere activiteiten. Dit zou dan tevens als spel en sportterrein gebruikt kunnen worden door school en peuterspeelzaal. Momenteel is dit gelegen naast het huidige gemeenschapshuis. De kermis wordt op het dorpsplein gehouden. De beste locatie in de toekomst zou het terrein zijn aansluitend aan het nieuwe verenigingsgebouw. Dit terrein tegenover school en zaal dient in de toekomst niet gebruikt te worden voor woningbouw omdat er dan geluidshinder van zaal of verenigingsgebouw kan optreden. De 2e optie blijft het huidige terrein. Uitgesloten als evenementen terrein is een gemeentelijk terrein achter de Voerleberg. Dit terrein is niet goed toegankelijk en heeft geen nutsvoorzieningen. Veiligheid is voor ieefbaarheid zeer belangrijk. De verkeersveiligheid is met een 30 km zone en 4 drempels in het dorp op een redelijk peil. Verbeterpunten in het dorp zijn voetpaden of trottoirs bij school en verenigingsgebouw. De positie van de fietser op de doorgaande wegen is iets verbeterd door fiets suggestiestroken. Een verbetering is te realiseren door vrij liggende fietspaden, betere verlichting op korte termijn en 60 km zones. Doorgaande wegen in Veulen zijn de Veulenseweg, Eijkenhofweg en de Lorbaan. De andere wegen buiten het dorp dienen vooral op afwijkende plaatsen verlicht te worden zoals bochten, bruggen, splitsingen en kruisingen. Toerisme en andere activiteiten. Het dorp Veulen moet op de kaart. Het is prachtig landelijk gelegen. Er moet gestimuleerd worden dat in de kernrandzone en het verwevingsgebied nieuwe activiteiten ontstaan t.b.v. recreatie. Denk aan een museum, een boerderijcamping, een pottenbakker of andere actieve excursieobjecten. Er moet gezorgd worden dat de toerist niet om het Veulen heen kan. Dit zou te realiseren zijn door fiets- of wandelpaden aan te leggen vanuit de vakantieparken in America door het Veulen naar de Heide of Venray. Langs sloten of bossingles. Hiermee is meteen een combinatie te leggen met het versterken van de verkeersveiligheid voor fietsers op de doorgaande wegen. Nutsvoorzieningen. Het buitengebied en kleine dorpen hebben in het verleden altijd moeten vechten voor nieuwe nutsvoorzieningen. Gas, riool, elektra, kabel telkens hetzelfde liedje. Het is niet rendabel, dus per persoon flink betalen of zelfs je krijgt het niet. Nog steeds heeft Veulen geen kabel en slechts een enkeling kan gebruik maken van ADSL. Moderne Communicatiemiddelen worden door een groot aantal bewoners als noodzakelijk aangemerkt. De voorzieningen moeten dus verbeterd worden. ©2005 Dorpsomgevingsprogramma Veulen Pagina -3 Samenvatting

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2005 | | pagina 22