11 Herdenking gedeporteerden WO lil oktober en november 1944 werden vlak voor de bevrijding van onze regio in Noord- en Midden-Limburg ongeveer 3000 jongens en mannen door de Duitse bezetter opgepakt en gedeporteerd, om te gaan werken in de Duitse oorlogsindustrie Met bruut geweld werden deze jongens van soms pas 15 jaar oud en mannen tot een leeftijd van 60 jaar oud uit hun gezinnen weggerukt, hun familieleden wanhopig en geheel ontredderd achterlatend. In stinkende goederen- en veewagons werden ze naar Duitsland getransporteerd, waar ze onder de meest erbarmelijke omstandigheden tewerkgesteld werden. Knagende honger, bittere kou, slechte hygiënische omstandigheden en zwaar werk werd hun lot. Daarbij kwam de grote onzekerheid over hun eigen leven en dat van hun gezinsleden. Meer dan 120 gedeporteerden overleefden de tragedie niet. De razzia's, de deportatie en haar gevolgen vormden een traumatische ervaring voor de gedeporteerden én de achterblijvers, die bij de meesten niet of nauwelijks verwerkt kon worden. Op psychische hulp konden deze oorlogsslachtoffers niet rekenen en de gevolgen zijn tot op heden merkbaar. De helse pijn van de dwangarbeid zit bij de meesten zo diep, dat ze er nooit helemaal overheen zullen groeien. Velen van hen zijn inmiddels overleden en hebben de pijn meegenomen in het graf. Samen met alle andere oorlogsellende vormen de razzia's en deportaties door de nazi's de grootste ramp uit de Noord- en Midden-Limburgse geschiedenis. Een ramp waar pas de laatste jaren echt aandacht aan geschonken is. Nog slechts enkele honderden ex-dwangarbeiders zijn in leven en hun tragische geschiedenis dreigt in de vergetelheid te geraken. Het is eind dit jaar precies 60 jaar geleden dat deze tragedie zich voltrok en de Stichting Deportatie Oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg wil dit aangrijpende stuk geschiedenis voor altijd in herinnering houden. Aanvankelijk wilde men dit onder meer doen door het oprichten van een reeks van identieke monumenten in de 50 getroffen dorpen in onze regio, zodat er één groot regionaal monument zou ontstaan. Dit idee wordt echter niet haalbaar geacht en het voorstel is nu, om in elk getroffen dorp roestvrijstalen plaquettes te plaatsen met daarop de namen van de gedeporteerden en de contouren van het oorspronkelijke monument gelaserd. Op woensdag 3 maart werd het nieuwe plan in een bijeenkomst in het gemeenschapshuis te Kessel besproken. Van dit overleg was bij het drukken van dit blad nog niets bekend. In de gemeente Venray werden in de dorpen Castenray, Heide, Leunen, Oirlo, Oostrum en Veulen jongens en mannen gedeporteerd. Op initiatief van het Lokaal Historisch Platform Venray is een gemeentelijke werkgroep opgericht, die zich gaat bezighouden met het projectplan. Voorzitter van de werkgroep is Jan Strijbos uit Castenray, terwijl Twan van Els uit Venray het secretariaat op zich heeft genomen. Tweede secretaris is Liny Rutten uit Heide en Venraynaar Eduard Messemaeckers fungeert als penningmeester. De overige leden van de werkgroep komen uit de dorpsraden en de historische groeperingen van de zes dorpen. Volgens onze informatie werden in Leunen en Veulen in 1944 de volgende mensen opgepakt: Leunen Jac Asselberghs Martin de Bruyni Handrie Cornelissen Sjefvan Cuijck Theo Asselberghs Gerrit Bouten Grad Bomm Helm de Bruyni Mathijs de Bruyni Petran de Bruyni Ben Buyssen Harrie Claessens Jean Holtackers Helm Jenniskens Jos Koenen Piet Martens Jac v. Osch Hendrik Seykens Grad Willemse Martin Jacobs Piet Jenniskens W.M.Kusters M.Dirckx Jac Janssen *k Jan Ewals Ben Geurts Bert Jenniskens Bert Jenniskens Sjang Jenniskens Sjeng Jenniskens Jan Koenen Simon Manassa *d Mathijs Marcellis Antoon Martens Martinus v. Meijel Theo Meijers Martin Michels Ant. de Munck *d Marrus Peeters *e Hendrik Philipsen Harrie v. Rooy Koos v. Rooy Frans Verkoeyen Guus Zuidervaart *d Harrie Vullings Petran Weys Wim Weys

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2004 | | pagina 12