Beschermvrouwe: H.M. de Koningin 10 Prinses Beatrix Fonds LEUNEN EN VEULEN. Collecte vorig jaar met 10% gestegen Prinses Beatrix Fonds collecteert tweede week september voor spierziekten Van 7-13 september collecteert het Prinses Beatrix Fonds voor spierziekten. Meer dan 40.000 collectanten bellen dan aan voor een vrijwillige bijdrage. Wie de collectant mist, kan een gift overmaken op giro 969, ten name van het Prinses Beatrix Fonds. Het Prinses Beatrix Fonds is het Nationaal Fonds voor de bestrijding van spierziekten, polio, de zieke van Parkinson, de ziekte van Huntington, multiple sclerose en spasticiteit. Het Fonds is in 1956 opgericht. Sinds die tijd financiert het wetenschappelijk onderzoek naar de bestrijding van deze neuromusculaire aandoeningen. Ook behartigt het Fonds de belangen van patiënten die aan deze zieken lijden en hun familieleden. Het steunt de landelijke patiëntenbelangenverenigingen waarbij in totaal ongeveer 40.000 mensen zijn aangesloten. Deze verengingen zijn bijzonder actief met tal van activiteiten. Het gaat om de Vereniging Spierzieken Nederland, de Parkinson Vereniging, de Vereniging van Huntington, de Multiple Sclerose Verenging Nederland en de BOSK (Vereniging van Motorisch Gehandicapten en hun ouders). Vorig jaar bedroeg de opbrengst van de collecte voor het Prinses Beatrix Fonds 1.723.022.- een stijging van circa 10% ten opzichte van het jaar daarvoor. De oorzaak kan volgens directeur RHLGerschtanowitz liggen in de gestegen belangstelling voor bepaalde ziekebeelden die nu meer onder de aandacht worden gebracht. Zo is de zieke van Parkinson bijvoorbeeld sterk in de belangstelling komen te staan door de zieke van Prins Claus. Mensen zien wat deze zieke kan veroorzaken, zij willen een extra steentje bijdragen aan de bestrijding ervan. Maar tegelijk is het publiek kritischer geworden. Met de komst van veel nieuwe en kleine fondsen op de mark ontstaat een verwarrende situatie. Een bijdrage aan het Nationaal Fonds dat de naam van de Koningin draagt én het Keurmerk bezit voor Goede Doelen, geeft het publiek het vertrouwen dat de gift goed wordt besteed. Die kritische houding is overigens terecht. Dat moet fondsen ertoe brengen volstrek transparant te werken en de ingezamelde gelden voor iedereen zichtbaar te besteden." Behalve de financiering van wetenschappelijk onderzoek staat bij het Prinses Beatrix Fonds de hulp aan patiënten voorop. Kwaliteit van leven krijgt veel aandacht. Juist omdat veel ziekebeelden nog niet te genezen zijn, vindt het Fonds dat patiënten in staat moeten worden gesteld, zo goed mogelijk met him zieke te leven. Daarom zijn de activiteiten van de patiëntenverenigingen zo belangrijk. Een patiënt die zich niet goed kan verplaatsen, kan via internet contact met lotgenoten zoeken en ervaringen uitwisselen via de websites van patiëntenverenigingen. Ook moet de informatievoorziening zo actueel mogelijk zijn nu onderzoek steeds nieuwe resultaten oplevert. Patiënten en hun huisgenoten willen hiervan op de hoogte zijn. Deze resultaten worden via congressen en workshops onder betrokken hulpverleners verspreid. Het Prinses Beatrix Fonds steek dan ook extra geld in de opleiding van jonge onderzoekers,

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2003 | | pagina 11