Angelina, moeder en initiatief neemster hij het "ophouwproject voor Maya 's. DAMESKOOR LEUNEN 4 Zaterdag 5 april zijn we vrij van zingen. Help mee bij de opbouw van 15 Maya gemeenschappen. Angelina is een Maya en een echte held. Twintig j aar lang werkte ze samen met 17 andere families bij een grootgrondbezitter. Ze kregen echter veel te weinig betaald voor hun werk en werden uitgebuit. Onlangs kochten ze met steun van Vastenaktie een eigen stuk grond. Daar bouwen ze nu aan hun eigen gemeenschap. Er komen huizen, een school en sanitair. Vastenaktie steunt 1 Angelina en haar dorpsgenoten darbij In het departement Verapaz, in het noorden van Guatemala, bestaat het grootste deel (91%) van de bevolking uit Maya's. Enkele jaren geleden veegde de orkaan Mitch hier een aantal dorpen van de kaart. Niet alleen werden de huizen vernield, ook de landbouwgronden waren onherstelbaar verwoest. Mensen moesten op zoek naar een nieuwe woonplaatsAnderen ontvluchten de uitzichtloosheid van het werken voor een grootgrondbezitter en kozen ervoor om, net als Angelina, eigen grond te kopen. Deze Maya-gemeenschappen hebben nu een eigen plek om te wonen, maar verder is er nog niets: geen huizen, geen waterleiding, geen wegen, geen scholen. Bovendien kunnen de mensen in deze gemeenschappen niet lezen of schrijven. Om de problemen op het gebied van huisvesting, onderwijs, gezondheid en eigendomsrechten van het land aan te pakken slaan de inwoners de handen ineen. Zij organiseren zich in verenigingen of comités, die iedereen specifiek probleem gaan aanpakken. Vastenaktie helpt de Maya-bevolking met raining en advies, zodat ze de juiste kennis en vaardigheden opdoen om hun gemeenschap te kunnen ontwikkelen. Ook helpt Vastenaktie de Maya's bij het verbeteren van de landbouw en da handnijverheid. Zo leren zij op een duurzame manier meerdere soorten gewassen te verbouwen, zodat ze het menu van mais en bonen met andere groenten en fruit kunnen aanvullen. Vrouwen leren weven of borduren.tot slot begeleidt Vastenaktie de vrouwen en mannen bij het op de markt brengen van de producten van hun landbouw en handnijverheid. Da Maya's willen niet langer meer afhankelijk zijn van hulp van buiten. Vastenaktie kan de Maya 's alleen helpen als ook u meedoet, Samen maken we er meer van!

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2003 | | pagina 5