19 4 4 22 19 9 4 De kop is er af. De eerste 75 boeken met Veulense oorlogsverhalen zijn gereserveerd. Zoals we reeds eerder schreven, komt het bijna 200 bladzijden tellende boek in juni uit. Het hart van het boek wordt gevormd door dertien verhalen van mensen die de evacuatie en bevrijding als bewoners van Veulen meemaakten. Hieronder volgt een korte impressie van de eerste zeven verhalen. Truus Mulders woonde tijdens de oorlog aan de huidige Eijkenhofweg. Zij was onderwijzeres aan de lagere school in Ysselsteyn en hieid in die tijd een dagboek bij. Een episode daaruit geeft een goed beeld van haar oorlogsbelevenissen Maria van Staveren van de Eykenhof. Een bescheiden verhaal over de grote daden die door familie Van Staveren geleverd zijn. Tientallen neergeschoten geallieerde piloten vonden via de Eykenhof de weg naar de vrijheid terug. Voor dit letterlijk levensbedreigende werk kreeg de familie hoge Amerikaanse, Britse en Franse onderscheidingen. Harrie Hendriks woonde in die tijd aan de Jaegerhofweg en vertelt aan de hand van zijn dagboek een zeer bewogen en gedetailleerd verhaal over zijn ervaringen gedurende vier dagen rond zijn bevrijding en evacuatie, waarbij hij zwaargewond raakte. Handrie Koenen beleefde het ooriogseinde en evacuatie aan de Veulensche Schoolweg (Brugpas). Met zijn eigen woorden beschrijft hij de oorlogsellende die hij en zijn hoogzwangere vrouw moesten doormaken. De emoties bij de geboorte van hun kindje in de kelder bij familie Geeien, de evacuatie die daar op volgde, zijn grote liefde voor paarden, zijn belevenissen in het bevrijde Brabant zijn fijngevoelig beschreven. Martha Timmermans-Jacobs geeft met haar verhaal een indruk van de oorlog vanuit de belevingswereld van een kind. Martha was in die tijd leerling van de Veulense lagere school. Ze beschrijft onder andere hoe ze haar kostbaar bezit, een kinderfornuisje, voor de evacuatie in een silo verstopt. Haar goede zorgen werden beloond want het staat heden ten dage nog altijd in haar woonkamer te pronken. Marie Jacobs-Janssen woonde tijdens de oorlog en bevrijding dichtbij de steenfabriek (nu Nijsen) en het Duitse kamp. Zij was een van de twaalf - V C* BEVRIID1NG P" b

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2001 | | pagina 23