15 Vierde deel van de brief over februari 1950 van het Veulens Thuisfront aan onze jongens in Indië. SPORT: 't was Carnavalszondag, 't Veulen werd wakker en de Piëlhaas spitste de oren. De vroege voorjaarszon scheen heerlijk en nodigde de Piëlhazen uit om met de fiets richting den bekker te gaan, want om half twee zou het startschot van de eerste Veulense wielerronde klinken. Het parcours strekte zich uit van de kerk tot de steenoven. Die afstand bedroeg 2 km. Er moesten 4 ronden, dus in totaal 16 km verreden worden. Na het startschot vlogen 8 Piëlhazen als een raket richting steenoven. Het peloton bleef in het begin mooi bij elkaar, op Jeu en Harrie (den dikke) Verstesgen na. Deze lagen 'n dikke honderd meter achter omdat ze een halve minuut te laat aan de start verschenen waren. Piet Hendriks wilde bij de Steenfabriek Jeu Versteegen van de weg fietsen met als gevolg dat Jeu een schuiver maakte en z'n goede kansen in rook zag opgaan. Niettemin fietste hij door, hoewei zijn fiets zo scheef was dat hij met het voorste wiel links van het pad en met het achterste wiel rechts van het pad reed. Er werd door de Piëlhaeskes van 't Veulen een mooi stukje wielersport ten beste gegeven. De wedstrijd werd gewonnen door Piet van Meyel die zich ontpopte als een onge kende Veulense Bartelli. Ook wist Piet van Meyel de enige uitgeloofde premie (beschikbaar gesteld door Sjang Thissen) in de wacht te slepen. Beide prijzen bestonden uit sigaretten zodat Pietje de hele vastenavond van zijn verdiende sigaretjes heeft kunnen genieten. Thei Groetelaars was goede tweede, op de voet gevolgd door Jan Janssen (knecht bij Bovee)Dit alles had voor het lof plaats. Na het lof werd verzamelen geblazen voor het genkrijden. Dit had plaats tussen Kunen Thies en Muyzers Mareejke (wed. van Meyel). Je snapt 't natuurlijk al. Het ging bij Thies voor de deur langs en daarna bij Mareejke over de binnenplaats. Aan een paar bomen was een touw vastgemaakt waaraan in het midden de genk hing. Er waren 14 jongens te paard die probeerden de kop van de genk af te trekken. Op zeker moment had Gerrit van Kempen de nek van de genk in zo'n ijzersterke greep, dat hij de kop van de romp trok. Triomfantelijk maakte hij hiermee een ereronde. Vijf gulden en de kop van de genk was de buit die Gerrit in de wacht sleepte. De genk, die daarna onder het aanwezig publiek werd verloot, werd gewonnen door Jan Burgers, die hem spontaan ter beschikking aan de kerk stelde. Daarna werd hij bij opbod verkocht. Hij bracht 17,- op en de nieuwe eigenaar werd Lei Thissen. Of hij goed gesmaakt heeft, is niet bekend maar wij vermoeden dat er wel een zeepsmaak aangezeten zal hebben. Toen het Veulen nog een 'vuileke' was (36) J

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2000 | | pagina 16