het apparaat gezet. Een vriendelijke stem uit de luidsprekers, recht voor je, klonk 'Even diep ademhalen, adem vasthouden en stilstaan. U is klaar.' Onderwijl had het fototoestel zijn werk gedaan en waren de longen vereeuwigd. Een aardige en tegelijkertijd enigszins moeilijke situatie ontstond toen de robuuste Veulense molenaar, Jac. Nijsen, voor het toestel plaats nam. Die man bleek namelijk over zo'n uitgebreide borstkas te beschikken dat de breedte van het fotokanon amper toereikend was. Eerst hingen de longen aan beide zijden een stuk buitenuit doch men heeft nog zo lang gefrommeld en hem net zolang bij elkaar geknepen totdat ook hier de luidspreker de verlossende formule uitsprak. Jac. slaakte een zware zucht van verlichting. Begrijpelijk overigens want het zweet parelde op zijn voorhoofd vanwege de benauwdheid die door het wringen ontstond, hem door de lieve verpleegster aangedaan. Op Maandag 26 September werd de steenfabriek van Dhr. Schreurs in volle bedrijf gesteldOm tien uur 's morgens had de plechtige inzegening der fabriek en fabrieksgebouwen en terreinen plaats. De plechtigheden werden verricht door de Z.E. Heer Rector. Nadat deze een korte vertaling van het in 't Latijn gestelde inzegeningsgebeden had gegeven ging hij tot de inzegening over. Voorop de Z.E. Heer Rector met misdienaar (J. v. Gassel), daarna Dhr. en Mevr. Schreurs met een afgevaardigde van het personeel en daarachter het personeel hetwelk voor deze gelegenheid ailemaal op de fabriek aanwezig was. Het was een eenvoudige doch treffende plechtigheid. Na deze plechtigheden werden Dhr. en Mevr. Schreurs door de Z.E. Heer Rector van harte gefeliciteerd terwijl namens het personeel een afgevaardigde naar voren trad om namens het personeel hun beste wensen aan te bieden. Hierna werd de Z.E. Heer Rector door Dhr. Schreurs uitgenodigd om het vuur in de oven te ontsteken aan welke uitnodiging de Z.E, Heer Rector gaarne voldeed. Enkele minuten later begonnen de beide ovens te branden en de schoorsteen, al is hij klein, zijn zware taak te vervullen. Café Manders was vroeger gevestigd in dat gedeelte van het pand waar nu Jan en Nel Fleurkens wonen (Veulenseweg 26). De steenfabriek 'Het Veulen' van dhr. Schreurs, lag vroeger op de plaats waar nu door fa. Nijsen afvalproducten gerecycled worden tot veevoer. Volgende week het derde deel van de brief over september 1949. Gerrit Reintjes

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1999 | | pagina 16