in en tussen parochies is binnen kerk en Drie waarden zijn hierbij van zeer groot belang; 1 heid. 2. Wederzijds respect en 3. Onderlinge betrokkenheid. Gelijk waardigheid is iets anders dan "gelijk-zijn". Mensen zijn aan elkaar gelijkwaardig zonder dat ze aan elkaar gelijk zijn. Ik laat me eenemen door de inspirerende tekst van Paulus: I Kor. 12,4. Paulus benadrukt hier de eigenheid van ieder mens, door hem of haar te zien met de eigen talenten, de een is praktisch, de ander wijs, de ander en weer een anaer neen gevoel voor lening. Het zijn allemaal gaven, en ze zijn van "een" Geest af komstig. Ze zijn geschonken, niet op de eerste plaats tot individueel nut, maar tot welzijn van iedereen - van de gemeenschap. Het zijn gaven tot opbouw van het geheelDe parochie als een netwerk van relaties wil zeggen; ze heeft oog voor de talenten van mensen, ze spoort ze op, geeft ze de kans zich te ontwikkelen en stimuleert hen zich in te zetten voor de opbouw van het geheel. Wederzijds re spect; is bijna vanzelfsprekend te noemen. Natuurlijk kunnen relat ies alleen maar bestaan op basis van wederzijds respect. Het klinkt simpel, maar in de praktijk is het vaak een struikelblok. Bij menings- verschillen of conflicten verdwij nt dit respect vaak als sneeuw voor de zon. Juist dan zou het er moeten zijn. Hoe kun je van mening ver schillen zonder je respect voor de ander te verliezen, zonder de ander als mens uit het oog te verliezen. Ik kan hier niets anders dan ver wijzen naar het mooie joodse woorddeemoed Een bijna niet te begrijpen woord. Maar het betekent zo ongeveer; de ander heeft mij iets te zeggen en voor dat andere van hem of dat anders zijn van haar sta ik open. Niet oordelen, geen afstand nemen, maar in gesprek blijven, vragen blijven stellen, daarom gaat het in een respectvolle relatie. En respectvolle relatie is de kurkt, waarop de gemeenschap ■s drijft. Ieder mens heeft iets te vertellen. Mj ontbreekt de ruimte voor het derde aspect. Maar dat komt de volgende keer, want ieder paro chie is bezig met een kader van vrijwilligers. Hierbij is belangrijk dat zij ook een beetje extra on dervinden Diaken.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1999 | | pagina 19