f) AAA 21 Spiritualiteit van een parochie .3. Naast de besproken Biografische, de Dialogische, nu de Diaconale- spirllualiteit Dit is, dat mensen in een parochie er willen zijn voor anderen, en wel in Gods Naam. Voor mensen van dichtbij en van ver af. Gelovigen willen troo*t?p, h$en, zoeken naar zingeving en dienen naar het voorbeeld van Jezus van Nazateth. In Hem herkennen zij Gods bedoelingen met mensem De evangelist Mattheus laat Jezus aan het begin van de Bergrede zeggen; zalig de armen, zalig de gevangenen; zalig de treurenden, zalig de vervolgden, maar ook zalig de. vredebrengers, de zaehtmoedigen en de barmhartigen Mat5.1-9) Zo gezien is de spiritu aliteit van de parochie dan ook diaconale, spiritualiteit Ze Is gericht op de dienst aan anderen. Dienstbaarheid is een .wezenlijk aspect van de spiritualiteit van de parochie; De parochie wordt pas ten volle vindplaats van spiritualiteit wanneer zij het daadwerkelijk opneemt voor ie minsten der Mijnen -'. Deze stelling werd in de negentiende en vroege twintigste eeuw nog echt zb gezien en beleefd. Vooral in homogeen katholieke streken leek alles zich in paiochieel veiband te voltrekken. Niet alleen het geloofsleven vdn de parochianen, maar heel hun public ke leven speelde zich afin georganiseerd parochieverband. Er kwamen parochiescholen, parochiebibliotheken, parochiële verenigingen van jeugd tot ouderen Wat zich in Nederland landelijk voltrok in de zoge naamde verzuilingtekende zich hierna op locaal niveau af in de over- georganiseerde parochies. Deze parochies waren sterk naar binnen ge richt. Zij hadden een behoudend en defensief karakter. Zij wilden als het ware de gelovigen aan zich binden, door een wanne deken van ge organiseerd katholicisme, over hen uifte spreiden Maar in de afgelo pen decennia, bleek die deken niet meerte passen. Velen wierpen baar van zich af en de dekqn zelf begon te verslijten. Wij weten nu met zijn allen, dat wij meer gericht moeten zijn op kwaliteit dan kwanititeit Meer op het innerlijke dan op het uiterlijke van de gewone mens. En vanuit de spiritualiteit van dienstbaarheid aan de anderen, aan de gemeenschap van gelovigen, moet de kerk opnieuw opbloeien. Alle hoop is nu op de jaren van 2000. Diaken

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1999 | | pagina 22