20 f ra f I im-r NOVEEN GEDACHTEN VAN ANTONIUS VAN PADUA. De vorige week noemde ik uit de citaten van Antonius, de zon en de ster. Wij gaan nu verder met; Zon en Maan. De stralende zon is een zinnebeeld van de leifde tot God en de veranderlijke maan verwijst naar de naastenliefde. Of zie je daarin niets veranderlijks, "zich met de blijden te verheugen en met de treurenden te wenen. Zonnestraten, stof en sterren. Stofdeeltjes kan men pas goed zien in zonnestralen. Precies zo zien we onze fouten pas scherp in het licht van een Wanneer we zo blind zijn geworden dat we eigen fouten niet meer zien, dan is daarvoor een verklaring; het lichtend voorbeeld van de heiligen overwegen wij niet. Heiligen lijken op sterren. JUBILEUM 2000 De vorige week hadden wij het over het getal, zeven,als sabbatdag, rustdag en de zondag. We gaan nu hiermee verder. Als je zeven maal zeven telt, is daar het jubeljaar van herverdeling. In dit jaar wordt rechtgezet wat scheef was. Er is een brede overeenstemming in de westerse kerken dat het in het jubeljaar gaat om een visioen of een ideaal, maar niet om een concrete wegwijzing naar God. Toch gaat het in het jubeljaar om een gebod. In de geschiedenis van het Joodse volk zijn er steeds periodes waarin je kunt zien, dat er hard gewerkt is om dit gebod te realiseren. Toen na 49 jaar een deel van het volk uit Babylonische ballingschap terugkeerde in het jaar 539 war er een concrete vraag naar een "nieuw" jaar van samen opnieuw beginnen. Wie weet is toen dat oude instituut uit de nomadentijd weer in herinne ring gebracht en gepraktiseerd. Lucas schildert Jezus als de profeet van Gad, die het jubeljaar in zijn dagen zonereet gaat uitvoeren. Behalve het thema van de kwijtschelding vand e schuldenlast van de Derde Wereld heeft Paus Johannes Paulus ook opgeroepen tot een oecumenische viering en een dialoog met joden en moslims. A m

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1999 | | pagina 21