ER OVER PRATEN HELPT 17 Nachtdienst bij de S.O.S. Telefonische Hulpdienst is iets heel speciaals. De wereld wordt dan verkleind tot de telefoonkamer die door schemer lampen een wanne en intieme sfeer uitstraalt. Ik zit me net te bedenken dat de stad slaapt, als de telefoon gaai.... Een vrouwenstem informeert bezorgd of ze me niet wakker gemaakt heeft. Natuurlijk is dat niet het geval. We zijn er immers om gebeld te worden. En natuurlijk kan ze met me praten. Ze kan niet slapen. Eergi steren heeft ze een programma op TV gezien dat haar erg aangegrepen heeft. Ze kan het niet van zich af zetten en misschien als ze even met iemand anders praat... Als ik haar vraag om wat voor programma het ging, vertelt ze dat er mensen geïnterviewd werden over hun leven. En wat of wie heeft haar dan zo getroffen? Ze aarzelt even, voordat ze antwoordt. Het was het verhaal van een jonge vrouw, die vertelde over de band met haar familie. Een heel blij verhaal eigenlijk omdat die band zo hecht en warm was. Haar stem klinkt alsof ze het heeft over een droom, iets waarnaar ze verlangt. Als ik dat tegen haar zeg begint ze te huilen, als het snikken wat bedaard vertelt ze dat zij zo'n band nooit ervaren heeft. Er was zoveel gebeurt vroeger, ze wil niet in details treden. Maar zo snel het kon is ze zelfstandig gaan wonen en heeft ze al het contact met haar familie verbroken. Nu heeft ze het goed. Ze heeft een man, 2 leuke kinderen en een grote kennissen en vriendenkring. 'Eigenlijk ben ik heel gelukkig', zegt ze. Ze denkt ook nauwelijks aan haar familie. Ze wéét dat het niet klikt tussen hen, ze wéét dat ze niets te verwachten heeft. En dan toch, door zo'n TV-propramma... We praten over verwachtingen en dromen waarvan je weet dat ze niet reëel zijn. Over het verlangen om ergens bij te horen. We praten er over dat je kunt accepteren dat bepaalde zaken nu eenmaal niet te veranderen zijn, maar dat je desondanks ook verdrietig kunt zijn als je beseft hoe het had kunnen zijn. Na ongeveer een uur neemt ze afscheid. 'Het was een waardevol gesprek' zegt ze. Als ik de telefoonhoorn neerleg bedenk ik dat, dat ook voor mij geldt. De S.O.S. Telefonische Hulpdienst is dag en nacht bereikbaar op het telefoonnummer 077-3548888. Dit nummer staat ook op de achterkant van het telefoonboek.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1997 | | pagina 18