Het Veulen en aio naam 18 In de vorige aflevering hebben we gezien dat allen die de achternaam VolIe(n)berg(h) dragen hun wortels in Veulen hebben. Bovendien weten we nu dat hun naam afgeleid is van de vroegere benaming voor Veulen. Ook kunnen we konkluderen dat de naam Veulen zeker niets te maken heeft met een jong paard. Toch wordt dat veulen vaak symbolisch voor ons dorp gebruikt. Dit komt echter alleen door het feit dat de schrijfwijzen van een jong paard en van ons dorp toevallig dezelfde zijn geworden. Daarom, en nu zijn we weer bij het begin van het verhaal, vond de dorpsraad Veulen het zeer passend om als afsluiting van de pleinrenovatie als kunstwerk een veulen te plaatsen. Maar waar haal je een voor dit doel geschikt veulen vandaan, dat bovendien ook nog betaalbaar moet zijn? Ik herinnerde mij dat op een van de plantsoenen van de Floriade te Zoetermeer een prachtig "drinkend veulen" in brons te zien was. Maar ja, dat was in 1992 en de Floriade is allang afgebroken en de nog bruikbare materialen verkocht. Onder het motto, niet geschoten is altijd mis, ben ik telefonisch op zoek gegaan naar dat veulen. Na enige tientallen telefoontjes kon ik melden dat het veulen gevonden ennog te koop was! De Sassenheimse kunstenares Goke Leverland is er op 'n zaterdag in maart mee naar ons dorp gekomen om het te laten zien. Het kunstwerk stelt een pas geboren, bij zijn moeder drinkend veulen voor. Een Hannoveraan, een werkpaard dus. Het pleincomité en de dorpsraad waren unaniem van mening dat dit veulen hier een vaste verblijfvergunning moest krijgen! Men vond het een fraaie aanwinst voor het dorp. Een belangrijk deel van de kosten worden betaald uit de zgn. f 50.000,— pot die de gemeente Venray jaarlijks voor de verfraaiing van de dorpen beschikbaar stelt. Voor het resterende deel worden nog middelen gezocht. In de loop van de zomer zal het veulen, aan de overzijde van het plein op een sokkel geplaatst worden. Wanneer het zover is wordt u hierover nader geïnfor meerd. Na jarenlange omzwervingen is het veulen dan eindelijk thuis gekomen in Veulen L G.Reintjes,secretaris dorpsraad Veulen. P.s. Verleden week heb ik geschreven dat geen van de kinderen van Leonardus Aarts, die op de Vollebergspl&ts woonde, het ouderlijke bedrijf voortzette. Dat is juist. Naar aanleiding van een opmerking daarover nog het volgende; Eén van de drie kinderen, te weten Frans Aarts, ging wonen waar nu nog zijn jongste dochter met haar man woont, namelijk op Veulenseweg 46. Jeu Derks en Agnes Aarts. Frans z'n bedrijf bestond uit percelen grond die van de vollebergsplêts afgedeeld waren. Frans nam natuurlijk wel zijn bijnaam Vollebergs Frans mee naar zijn nieuwe woonstede. Nu, twee generaties verder is de naam Volleberg voor de fam.Aarts nagenoeg verdwenen. De fam.Aarts is door m'n vader uitgebreid beschreven in hoofdstuk 13 van zijn boek "Veulen van vroeger".

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1996 | | pagina 19