Het Veulen en zijn naam De eerste keer dat we de naam Veulen in de geschiedenis tegen komen is in het jaar 1422. Goert van Voerle was in de kerstnacht' na de nachtmis inm "die hoeghe kerck van Venrade". nog bij z'n vriend Sibbe Henselmans op bezoek gegaan. Samen zitten ze te praten bij het wanne haardvuur. Ze hadden het over de vrome stichtingen die toen overal in den lande ontstonden, maar dat in "Ray zoo'n schoon dorp" nog geen zusterhuis was. Zij besloten toen om in Venray ook zo'n stichting op te richten. Deze communiteit zou later uitgroeien tot het klooster Jerusalem. Welnu, deze medestichter van het klooster Jerusalem (sinds 1976 gemeentehuis Venray), Goert van Voerle, was, naar het heden toe vertaald Geert van het Veulen. In de schatcedulen (belasting op grond) van 1638 wordt het Veulen '"t Vaerloe" genoemd. Het omvat dan 8 boerderijen of wat daar in die tijd voor door ging. 't Vaerloe wordt de jaren daarna geschreven als Vairlo, Veurloo, Veulo en uiiteindelijk als Veulen. De "-Lo" uitgang duidde op de aanwezigheid van bas en hakhout. Castelo (=Castenray} in het dialect nog steeds Castele of Caassele genoemd) Merselo, Meerlo en Melderslo zijn plaatsen die om diezelfde reden deze lo- uitgang hebben gekregen. Een van de 8 boerderijen uit 1638, de laatste van het Veulen voordat de uitge strekte Peel begon, werd bewoond door Derick op Vaerleberh. Nu ligt op deze plaats de boerderij van de fam.Spreeuwenberg-Jenniskens. Op zoek naar het ontstaan en de betekenis van zijn achternaam ben ik verleden jaar in kontakt gekomen met Marius Vollenberg uit Den haag. Hij is ervan overtuigd dat zijn achternaam en de naam Veulen nauw met elkaar verweven zijn, sterker nog, een gemeenschappelijke basis hebben. Meer hierover ineen volgende aflevering. G.Reintjes, secretaris Dorpsraad Veulen. K.PJ. afd. VEULEN Hoi K.PJ.-ers Op 8 maart hebben we zoals jullie weten een uitwisseling met u Elsendorp gehad. Op die avond kwamen we heel wat onbekende zangtalenten naar boven. Wij van het bestuur wilde dit nog wel een keer meemaken. Daarom organiseren we op 12 april een Karaoke-avond. Hopelijk wordt er dan net zoveel gezongen als in Elsendorp!!. Dus. Zorg dat de stembanden goed gesmeerd zijn en kom vrijdag 12' april rond 20.30 uur naar de Hoefslag. (Hopelijk hebben we na deze avond nog ramèn in de Hoefslag!!), Groetjes. Het Bestuur.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1996 | | pagina 17