3. Waar in het gezin gebeden wordt is men in beginsel "vierend" bezig, het bidden voor en na tafel, het aansteken van de eerste kaars op de adventskrans, het geven of het maken van een kruisje voor het slapen gaan, zijn, hoe eenvoudig misschien ook, vormen van vieren. Kaar deze hangen in de lucht en blijven zonder betekenis als de evangelisch grondhouding niet regelmatig uitdrukkelijk of indirect ter sprake komt. Dat hoeft niet te betekenen, dat er overal een bijbel op tafel moet liggen; noch minder dat daar steeds uit wordt voorgelezen. Dat mag wel. Maar het is zeker zo evangelisch en "verkondigend" als je weet te luisteren naar de verhalen van je huisgenoten en daar dan vanuit een christelijke grond houding op reageert. Ook is die "huiskerk" onvolledig en zelfs van een bedenkelijk allooi, als het aspect "dienstbaarheid" ontbreekt. Als de zieke buurvrouw niet geholpen wordt. Als de aanwijzingen voor een beter milieu niet serieus worden genomen. Als het doosje of zakje van de vastenaktie niet ergens een vaste plaats krijgt, of het venster op de wereld nergens open staat. Wie de huiskerk wil opbouwen, die kan het leven van het gezin niet alleen laten afhangen van de agenda, waarin staat wat er allemaal gedaan moet worden. Er is meer dan alleen datgene wat gedaan moet worden, wat er in de agenda staat. Er moet ook tijd en ruimte zijn voor een gezamenlijke maal tijd, tijd om te lezen en na te denken, tijd om te beminnen, om bij elkaar te zijn, tijd om te bidden. Naast een agenda zou er ook aandacht moeten zijn voor waarom gebeden wordt. Momenten van gebed volgen een eigen ritme: het ritme van de dag, van de jaarkring, van de zondag, met sterke tijden zoals Kerstmis en Pasen. Dat ritme is anders dan de geseculariseerde samenleving, het ritme van wat er allemaal moet op het werk, in de school, het verenigingsleven, de ontspanning. Neem b.v. Advent en Kerstmis. Die volgen in de wereld van de commertie een ander ritme dan de liturgie. Als de Advent begint in de liturgie is het in de winkels al Kerstmis. En als de kerk Kerstmis gaat vieren is het in de winkelstraten al voorbjj. Durf in je gezin in ieder geval dat commercieel ritme te overstijgen. Dan ben je echt als huiskerk bezig. TE HUUR KAPELANIE Gegadigden (bij voorkeur uit Leunen) kunnen informatie inwinnen bij het kerkbestuurslid Dhr. J. Reintjes, Bershof 6, 5809 BH LEUNEN. Telefoon: 0478-583058

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1995 | | pagina 4