20 Nieuws over de viering van-"Veulen 50 jaar bevrijd" Zoals wij reeds eerder berichtten zal op woensdag 23 november een herdenkingsavond gehouden worden. Op die dag is het nl. precies 50 jaar geleden dat het Veulen door de lie Britse Pantserdivisie, 3e divisie K.S.L.I. (King's Shropshire Light Infantry) werd bevrijd. Hieraan ging een zware strijd vooraf. Van alle Ve.nrayse dorpen wérd het Veulen relatief het zwaarste ge troffen. 5 weken lang liep de frontlijn dwars door ons dorp en er werd fel gevochten. In het boek "History of 11 th, Armoured Division" wordt vermeld dat de Engelsen op het Veulen 450 krijgsgevangenen had den gemaakt. Na de oorlog bleek dat van de toenmalige 72 huizen er 18 helemaal verwoest waren, 23 zwaar beschadigd en 30 lichtbeschadigd. Eén huis bleek onbeschadigd. Dat was de woning van Toon de Timmerman, waarin nu de fam.Jeuken woont. Nu, 50 jaren na dato kan men nog de resten van de loopgraven in de bossen langs de Drabbelsweg zien en.aan de stand van de veldgewassen kan men heden ten dage nog zien waar toen de loopgraven waren. Tonnen oorlogstuig zijn er uit Veulen's bodem gehaald en er wordt nóg ieder jaar heel wat gevonden. Ook vanuit de lucht kwam het nodige onheil. Van dë 39 vliegtuigen die op Venray's grondgebied neerkwamen, vielen er 4 op 't Veulen. -Op tweede Kerstdag 1941 viel er een duits toestel tussen dè Jae gerhofweg en de Middenpe.elweg neer. Het was een HEINKEL III, De vier inzittenden vonden -daarbij de dood. -Op 14 februari 1943 stortte een HALIFAX-bommenwerper van de R.A.F. aan de Lorbaan neer in een weiland bij .boerderij van Groetelaars ^nu G.v.Kempen). De neervallende brandbommen uit dit toestel ver oorzaakten o.a. brand op de boerderij van Grad Reintjes aan de Lorbaan. Van de 7~koppige bemanning verloren er 5 het leven. -In de herfst van 1944 chrashte een HAWKER TEMPEST in het gebied tus sen de Veulenseweg-Jaegerhofweg en Roukuilenweg, De piloot kwam hierbij om. -Tenslotte maakte in januari 1945 een engelse jager een noodlanding nabij boerderij Erica (W.v.d.Ligt)De piloot bleef ongedeerd. Zoals u ziet, op het Veulen gebeurde vanalles. Pilotenhulp via de 'Eykenhoftelefoonkabels doorknippen, een duits kamp in de voortuin, er zaten onderduikers en deserteurs er werden tanks en munitiewagens in brand geschoten, het hele dorp moest eva cueren enz, vervolg op blz. 24

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1994 | | pagina 21