10 Rabobank; leunen "U als agrariër heeft bij ons een streepje voor!" In het kader van deze actie staat momenteel het laatste thema "de akker- en tuinbouw" uitgebeeld. We beginnen met Sint isidorus. De afbeelding is gemaakt van diverse soorten zaden die in de akker- en tuinbouw gebruikt worden. Sint Isidorus is de patroon van de boerenstand sinds 1662. Er staat een hand-zaaimachine waarmee.vroeger werd gezaaid. Voor de maïs had men een speciale maïspoter. Bij het poten van aardappelen moest eerst een gat in de grond gestampt worden, waar een "peuter" (pootaardappel) in gelegd werd. Het inzaaien van een weide of het zaaien van kunstmest gebeurde met behulp van een zaaikorf, die men onder de arm droeg. Onkruid werd veelal met de schoffel bestreden of met paard en eg. Voor het graan had men een speciale korenschoffel (twee schoffels langs en aan elkaar). In de oogsttijd werd het graan gemaaid met een pik ihaak) en zicht (kleine zeis). Later werd met een binder (machine) het koren in gaerven (schoven) bij elkaar gebonden en in een gëst (6 gaerve) gezet en later in een miet (met zorg opgestapel de hoop schoven) gezet. In de herfst werd het koren met de vlegel uit de are geslagen en daarna voor diverse doeleinden gebruikt. Voor de verschillende soorten brood moest het wel eerst gemalen worden met een klein maalmolentje of bij de molenaar. Suikerbieten en mangelen werden met de hand geplukt. Er was een speciale schoffel om ze te koppen (van loof ontdoen). Zo staat er ook een molen met lijnzaad, hier werd vroeger olie uit geperst. Dat lied er aan de voorkant uit. In de bankha! staat verder een aspergekistje van hout. De asperge werd eerst met twee vingers uit de grond gedabd, daarna met een mes afgestoken en in het kistje gelegd. Zo doet men het overigens nog steeds, echter met een aluminium kistje. Er staan ook nog een paar oude perspotjes waar allerlei soorten planten in gepoot worden. De houten kruiwagen werd gebruikt ter verlichting van het vele sjouwwerk. Rabobank. Aangenaam.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1993 | | pagina 11