LV3 LEUNEN - VEULEN 20.17.13 Aan de leden van de L.V.B. Kring Venray, Als thema voor onze Bezinningsdag in Heeswijk op 10 januari 1989 kozen we "GOD GAF ONS DE SCHEPPING OM DIE TE BEWERKEN EN TE BEWAREN". Opvallend is de vrij plotselinge belangstelling in de kerken voor het milieu, of beter voor de schepping, want de schepping omvat meer het geheel, mens én milieu. En die schepping is in gevaar. Het schijnt dat de mens van vandaag het besef van de waarde van de natuur aan het verliezen is. Waar is de bewondering en verwondering voor alles wat leeft en groeit gebleven 7 Als mens dragen wij een bepaalde verantwoordelijkheid voor de schepping, voor de gezondheid en het welzijn van mens en dier, voor het voortbe staan van de natuur en onze medemensen, ook in andere werelddelen en in toekomstige tijden. Voor gelovige mensen wordt deze verantwoorde lijkheid mede bepaald door de scheppingsopdracht, die God ons gegeven heeft "Wees vruchtbaar en wordt talrijk; bevolkt de aarde en onder werp haar". Hoe hebben wij dit verstaan en konkreet gestalte gegeven 7 Het dragen van deze verantwoordelijkheid betekent, dat we kritisch, d.w.z. onderzoekend om het goede te behouden, moeten kijken naar ons eigen persoonlijk handelen in die schepping. En soms ook, dat we duidelijk moeten maken, welke handelingen toelaatbaar zijn en welke niet en waarom dat zo is. Waar technologisch gezien bijna alles mogelijk is in het manipuleren van de schepping rijst voortdurend de vraag of alles wat technisch kan ook mag. Het gaat om de ethische verantwoording, die we nooit en te nimmer mogen omzeilen. Wij allen hebben de opdracht om de harmonie in de natuur en in het voortbestaan van het menselijk leven veilig te stellen. En dat alles op basis van de eigenwaarde, die zowel het mense lijk leven als de natuur hebben. Deze opdracht vraagt om bezinning. Jammer genoeg dreigen wij, christenen, de zevende dag uit het scheppings verhaal te verliezen. Of is die bij ons al helemaal weg 7 De rustdag waarop God Zijn schepping overzag en konkludeerde dat het goed was. Ook wij moeten rust nemen en ona bezinnen, ons afvragen of er wel recht wordt gedaan aan alles en iedereen, en wel zodanig dat wij mensen zo leven en handelen, dat elk deel van de schepping en de schepping in haar geheel tot haar recht komt, dat ze haar samenhang krijgt, dat de schepping weer heel wordt.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1988 | | pagina 14