Mijn werk in Zaire 20-"-3 Zoals ledereen wel weet, werk ik al meer dan 30 jaar in Zaïre. De missie van Muetshi, waar ik nu bezig ben, is gelegen in de KasaI in het bisdom Kananga. In Muetshi wonen de Babindi, een stam die in Zaïre een verstoten groep is. Onze missiepost ligt ver van de stad, zo'n 310 km. Ook het gebied waarin de dorpen liggen die tot onze missie behoren, is erg uigestrekt. Het is een bosrijke streek, waardoor de wegen naar de dorpen erg slecht zijn en die door de plaatselijke bevolking onderhouden moeten worden, zodat wjj de mogelijkheid hebben om deze mensen te kunnen be reiken. De gezondheidszorg, die op last van de zusters komt, is daarom dikwijls een groot probleem. Op de missiepost zelf is er een goed draaiend ziekenhuis en een kraamkliniek, waar verschillende inlanders als bekwame verplegers en verpleegsters goed werk verrichten. Het ziekenhuis is een zegen voor de streek, maar het onderhoud en de betaling van het personeel komen op de rug van ons. En nu heb ik in mijn verplichte verlofperiode uitgekeken naar de mogelijkheid van zonne-energie, waardoor we in de nacht licht hebben voor de verlos- icamër~ën~5ët~hospitaal. Dat is me dan ook grotendeels gelukt, maar de verzending van deze apparatuur en het aanleggen ervan vraagt nog veel onkosten. Maar onze ogen en ons hart gaan vooral uit naar de vele mensen in de verre dorpen, die verstoken zijn van de eerste gezondheidszorg. Wij hebben nu een programma opgesteld om in een tijd van 5 tot 10 jaar zover te komen om in die buitendorpen een medisch centrum op te richten, waar de eerste hulp geboden kan worden. Onze grootste zorg gaat nu uit naar de preventieve gezondheidszorg d.w.z. inentingscampagne, vooral tegen ziektes als mazelen, kinkhoest en kinderverlamming. Om de mensen zover te krijgen dat ze het nut gaan inzien van deze vaccinatie, is er heel wat overredingskracht nodig. Wat gaan wij doen in de dorpen - de kinderen vaccineren tegen besmettelijke ziekten. - de kinderen wegen om de zieke en ondervoede kinderen op te sporen - microscopisch onderzoek voor de behandeling tegen wormen. - de moeders voorlichting geven in hygiëne, voeding en de noodzaak van vaccineren. Wanneer de zusters weten, waar een gehandicapt kind is, moet de moeder overtuigd worden van het belang, dat dit kind door een operatie is te helpen. Om de moeder zover te krijgen is er veel overredingskracht nodig, want deze kinderen worden als minderwaardig beschouwd en gaan vaak dood door verwaarlozing. Na afloop van ons werk- in zo'n dorp gaan de kinderen dan mee om hen bij de dokter te brengen voor een operatie.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1988 | | pagina 4