FISCUS BETAALT VAAK MEE AAN RENTEKOSTEN. 17.51.16 De eerste weken van januari waren voor onze mensen aan de balie in het verleden per traditie extra druk. Honderden spaarders repten zich naar de Bank om zo snel mogelijk de rente over het afgelopen jaar op hun boekje te laten bijschrijven. De laatste jaren is die srukte in Januari geleidelik ver minderd, omdat het traditionele spaarbankboekje steeds meer plaats maakt voor de spaarrekening, waarvan de rente via een afschrift automatisch wordt gemeld aan de cliënt. Toch is er alle reden om zo rond de jaarwisseling even stil te staan bij de in 1985 ontvangen en - zeker ook - betaalde rente. Die bedragen kunnen namelijk nogal van invloed zijn op de be lasting die we moeten betalen. Over de ontvangen rente kan ik kort zijn de fiscus ziet rente als inkomen en dat betekent dat er inkomstenbelasting moet worden betaald over die ontvangen rente. Wel geldt dat van de rente die in 1985 werd ontvangen, 700,- (voor alleenstaanden en tweeverdieners), respectievelijk 1100,- (voor de gehuwde alleenverdiener) voor belasting betaling is vrijgesteld. In het huidige pakket van spaarvormen kan nogal worden ge schoven met het moment waarop de rente wordt ontvangen. In bepaalde situaties kan het belastingtechnisch aantrekkelijk zijn om alle spaarrente vooraf of Juist achteraf te ontvangen. Zo kan het voor iemand die binnen enkele jaren met pensioen gaat, geld opleveren als rente achteraf wordt uitgekeerd het belasting tarief is dan vaak lager (omdat het inkomen dan lager is) en een 65-plusser betaalt geen AOW-premie meer (rente-inkomen telt ook mee voor de premieheffing. Spaarrente is inkomen, maar daar staat tegenover dat betaalde rente voor de inkomstenbelasting en premieheffing mag worden afgetrokken (wel wordt afgetrokken rente in mindering gebracht op de belastingvrijstelling voor ontvangen rente). Iedere huiseigenaar weet wel dat hij de hypotheekrente op het belastbaar inkomen in mindering mag brengen, maar eenzelfde aftrekmogelijkheid bestaat bijvoorbeeld ook voor de rente op persoonlijke leningen en auto-financieringen.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 17