BOERENBRUILOFT 1986 17.49.6 Zoals ik al zei, de pastoor was er ook dit jaar niet meer bij. Gek eigenlijk. Toen ik voor het eerst de boerenbruiloft hier in Leunen zag, vond ik het juist zo leuk, dat ze 'n pastoor mee lieten doen. Heel origineel gevonden. Natuurlijk hoorde er een pastoor bij. Vroeger gebeurde er niets zonder de pastoor. Op de vroegere bruiloften speelde hij de hoofdrol. In de kerk hield hij een machtige preek over het huwelijk. Hoog van de preekstoel galmde zijn woorden van de gewelven over het bruids paar en de bruiloftsgasten neer. Hier en daar werd een traan weggepinkt, zo mooi kon hij het huwelijk bezingen. Ven de kerk uit gingook hij naar het feest en had een ereplaats aan tafel Daar kon hij in zijn tafelrede wat olijker uit de hoek komen, sprak ze met de voornaan aan en vertelde van de streken die ze hadden uitgehaald op de catechismUsles. Hij kon er een mooi verhaal van maken, want hij wist immers alles van iedereen. Hij was de legendarische dorpspastoor, zoals ze alleen in Limburg te vinden waren, Velen zullen diep in hun hart daar nog met weemoed aan terug denken.Tot voor enkele jaren had Leunen die weer levend ge maakt ih de boerenoruiloft. Daar verscheen hij weer in t&Sgl Nu moet u mij niet kwalijk nemen, maar ik heb een zwak voor togen. Ik kom nl. uit Roer-mond en daar liepen in mijn tijd niet alleen de parochiegeestelijken in toog, maar ook de professoren van het seminarie en alle seminaristen. Verder alle klooster lingen, waar Roermond zo rijk aan was. Op het Bisschoppelijk College liep de helft van de leraren in toog. Ik ban, wat je noemt, tussen de togen opgegroeid. Velen van mijn klasgenoten hebben daar een roeping aan overgehouden. Ik betoog, dat als wij een toog zagen, dan raakten wij opgetogen, want dan kregen we een. prentje, dat we ingetogen lazen en daarna zeiden we geen onvertogen woord meer Ongetoogelijk, 'ik bedoel ongeloofelijk nietwaar Vat ik mij afvraag is, zijn we de boerenbruiloft niet aan het afbreken door de pastoor weg te laten Hadden we niet eerder verder moeten uitbouwen, door bv. de pastoorsmeid erbij te halen, die in die dagen ook een hoofdrol speelde in het dorpsgebeuren. Ik hoor haar nog zeggen: 'Hij horen vanavond geen biecht

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 7