VREDESZONDAG 22 SEPTEMBER 17.38.3 In tegenstelling tot de dieren hebben wij, mensen, van de natuur geen wapens meegekregen; ge,en klauwen, geen horens, geen gif, geen hoeven enz. om ons te verdedigen of aan te vallen. Van nature zijl wij mensen erg kwetsbaar in de strijd met dé natuur. Of anders gezegd: wy mensen wij lijken gemaakt te zijn als vrede lievende wezens, die noch kunnen aanvallen noch ons kunnen verdedi gen. Maar de ervaring heeft wel wat anders geleerd! Want er is geen oorlogszuchtiger wezen dan de mens Zijn geschiedenis bestaat uit de oorlogen, waarbij steeds efficiënter wapens gebruikt worden. Wapens zijn dan de instrumenten waarmee wij de ander zo kunnen kwetsen, dat hij voor ons onschadelijk wordt. Maar deze wapens van de mens, een verlenging van zijn handen en voeten komen voort uit die gave, die de mens heeft, waardoor hy zich boven het dier verheft: nl. de gave van zijn verstand. Daarmee kan hy heel de natuur in zijn dienst steljen en allerlei uitvindingen doen, helaas ook wapens uitvinden. Maar was dat laatste de bedoeling van de Schepper, toen Hy de mens de opdracht gaf onderwerpt de aarde'7 Wie hun kracht zoeken in wapens, in de wedloop met steeds perfecter en vernietigender wapens, laten zioh leiden door het zg. overheers ingsprincipe, het principe van de overmacht en daarmee ook van de afschrikking. Maar dan ip niet het 'dienen' van.je medemensmaar het 'overheersen' de leidende norm in de omgang met anderen. En ik dacht dat dat nooit Gods bedoeling is geweest, toen Hy tegen de mens zei: 'onderwerp de aarde en heers over ai, wat leeft' •Heersen' in bybelse zin betekent altyd 'Herder zijn', beschermer zi£i, zorg dragen voor Je medeschepselen zoals een helder zorgt voor zijn schapen. En was het niet Jezus zelf, Gods Zoon, die Zijn leven voor ons gaf niet als heer en meester over allen, maar als dienaar als de goede Herder Liet Hij ons niet ziendat je alleen door zo te leven met elkaar de vrede onder de mensen kunt bevorderen Wie alleen maar wil heersen, kan de vrede niét"bewaren. Mogen wy, mensen, in onze tijd de gave van ons verstand zo ge bruiken, dat wy steeds bedacht zijn op alles wat tot vrede strekt. Want allen zij, die de vrede nastreven, zullen haar ook oogsten. Pastoor P. Ewals. VERLORE": Kinder-trimschoenblauw-wit. Gaarne terug Loenerveld 1, Leunen Tel. 87238

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 4