Bekende schaapskooien die her en der verspreid lagen, waren de Densekooi, KoenderekooiOlvekooi, Loonenkooi, Volleberge- kooi, Bommekooi en nog vele anderen. 's Winters vonden de schapen onderdak in de schaapskooien en stallen die bij de boerderijen lagen. De Peel met zijn vliezen en turfgaten was ook het gebied van de wilde eendjes en waterhoentjes. De jongelui van het Veulen hadden vroeger de gewoonte om af en toe samen de Peel in te trekken. Gewoon om te genieten van alles wat de Peel te bieden had. Op een zomerse zondagmiddag in juni was het weer zover. Met zo'n man of 15 trokken we te voet de Peel in, want fietsen hadden we toen nog niet en fietspaden evenmin. Sommige van ons hadden een geweer bij zich want men wou ook nog wel een eendje of waterhoentje verschalken, als dat zo net voor de loop kwam. In die tijd had iedere boer een geweer, met of zonder ver gunning. Men keek toen nog niet zo nauw. Het deed hoofdzakelijk dienst in de lente wanneer de kloek mat kuikens op het erf rond liep en de kraaien en eksters deze kuikens wilden stelen, of als de kersen rijp waren, om de spreeuwen op een afstand te houden. Maar goed, wij hadden de hele middag al door de Peel gedwaald van vlies tot vlies maar er viel niets te schieten. De schletlust werd echter steeds groter en naar huis gaan zonder een schot gelost te hebben, dat was de schutters toch wel al te dol. Op zeker moment zei Antoon Arts, die als knecht bij Rongen Moeën (zie afl 8) woonde Ik durf te wedden dat jullie m'n nieuwe hoed niet kunnen raken als ik die omhoog gooi Er werd gewed met Reintjes Handrie, m'n broer dus. Antoon zou z'n hoed de lucht ingooien en Handrie zou hem proberen te raken. En zo gebeurde het ook. Tot grote verbazing van de hele club schoot m'n broer echter RAAK en kwam de hoed in stukjes naar beneden. Groot was de vreugde want er was toch nog wat geschoten en de middag in de Peel was weer goed geweest I Ps. Volgende week volgt nog het slot. Grad Reintjes.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 9